Hundred Seventy Split vystoupí na dvou koncertech

Text: Luboš Hnát
Foto: Facebook Agentury Macháčková
Publikováno: 16. 10. 2019

Britští HUNDRED SEVENTY SPLIT (HSS) vystoupí v České republice na dvou koncertech. První proběhne 29. října v pražském Lucerna Music Baru, kde připomenou kultovní festival Woodstock. Skupina tak oslaví padesát let, které uplynuly od konání této jedinečné akce, a mimo jiné odehraje kompletní festivalový set kapely Ten Years After z roku 1969. Druhé vystoupení se uskuteční o dva dny později, tedy 31. října v Novém Městě na Moravě.

Trio Hundred Seventy Split v současnosti preferuje zejména  vlastní repertoár inspirovaný blues rockem 60. a 70. let. Letošní rok je ale výjimečný. A proto se kapela u příležitosti kulatého výročí konání zmíněného festivalu rozhodla festival připomenout: „Jde o naši prezentaci historického setu z Woodstocku z roku 1969. To, co uslyšíte, bude přesně tak, jak to Ten Years After odehráli tehdy. Ve stejném pořadí a bez přerušení,“ říká někdejší člen Ten Years After Leo Lyons.

Což samozřejmě neznamená, že Hundred Seventy Split nebudou v Praze hrát vlastní skladby. Jejich koncert bude rozdělen na dvě samostatné části. Nejprve odehrají skladby ze svých vydaných alb a potom zazní již zmíněný set Ten Years After z Woodstoku.

V současné sestavě Hundred Seventy Split jsou baskytarista Leo Lyons, jeden ze zakládajících členů kapely Ten Years After, s níž vystupoval od jejího vzniku v roce 1966 do roku 2014; dále zpěvák a kytarista Joe Gooch, který byl členem Ten Years After v mezi lety 2003 až 2014, a bubeník Damon Sawyer.

Gooch a Lyons spolu nejprve pro Ten Years After skládali nové písně. Jejich společná práce nakonec vyústila v první desku Hundred Seventy Split vydanou v roce 2010 s názvem The World Won´t Stop. Následně oba umělci Ten Years After opustili a na plno se začali věnovat pouze Hundred Seventy Split. Z jejich spolupráce se zrodila alba HSS (2013) a Tracks (2016). V roce 2015 dříve vyšlo živé 2CD The Road Live. U příležitosti již vzpomínaného výročí vyšlo letos na jaře album Live „Woodstock 69“, které (jak již název napovídá) zachycuje koncertní záznam speciálního programu z aktuálního turné, jak ho budou fanoušci moci slyšet právě na jejich pražském koncertu v Lucerna Music Baru.

Společně s Hundred Seventy Split v Praze zahraje česká parta Sunflower Caravan, která vznikla v roce 2001. Skupina dosáhla několika pozoruhodných úspěchů mezi kterými jsou například tři turné po Švédsku nebo domácí nominace na překvapení roku (2006). Kapela má na svém kontě dvě alba: debut Sunflower Caravan – selftitled vydala v roce 2009, o rok později jí vyšla deska A Little Bit More. Sunflower Caravan vystupují ve složení Andy Čermák (Hammond organ, klávesy), Vít Rosnecký (bicí) a Michell (baskytara).

Do Nového Města na Moravě doprovodí HSS nové uskupení Livin Free, které vzniklo začátkem roku 2019. Jeho členy jsou ostřílení muzikanti Jan Holeček (Hammond organ, zpěv) a Vladimír „Guma“ Kulhánek (baskytara), které doplňují o generaci mladší Tomáš Frolík (kytara) a Michael Nosek (bicí). V těchto dnech jim vychází debutové album Voices From Beyond. Zpěvák Jan Holeček o něm v nedávném rozhovoru prozradil: „Je to moderní rocková muzika ovlivněná blues, gospelem a okrajově i soulem.“

Čeští fanoušci se tedy mohou těšit na dva výjimečné koncerty, na kterých se setkají hudební legendy s čerstvou muzikantskou krví.