Folkrockoví eNDee zahrají v Pardubicích pro Centrum Kosatec

Text: Miloš Pelikán
Foto: plakát
Publikováno: 27. 12. 2019

Pohodovou tečkou za letošními vydařenými akcemi v Kosatci bude koncert skupiny eNDee v klubu Ponorka. Kapela tam hrává tradičně 30. prosince a výtěžek věnuje na nějakou bohulibou věc ‒ letos si vybrala právě pardubické Centrum Kosatec, sídlo České abilympijské asociace. Koncert začne ve 20 hodin.

Stručně o kapele
Malá navštívenka pro ty, kdo zatím nejsou fanoušky eNDee. Dne 11. listopadu 2015 se dva hudebníci rozhodli založit kapelu, která bude lidem přinášet dobrou náladu autorskou muzikou. Pojmenovali ji NaDobro; ke změně názvu na eNDee (čti „endý“) došlo až loni v souvislosti s vydáním debutového alba Litr písku. „Uvědomili jsme si, že původní název se nehodí k naší nové, folkrockové tvorbě,“ vysvětluje frontman, kytarista a zpěvák Jan Klement.

Skupinu tvoří šest členů: kromě Klementa také Alžběta Zadinová (zpěv, rytmika, cajón), Jaroslav Špilar (sólová kytara), Aleš Klose (akustický kontrabas, basové ukulele), Jiří Zadina (bicí, rytmika, klavír, akordeon) a Milan Sobek (housle, občasný zpěv).

Nepřehlédnutelný smysl pro humor
Za povšimnutí stojí alespoň úryvky z vtipných charakteristik jednotlivých muzikantů na profilových webovkách kapely.
– „Bez velkého panáka zelené peprmintové s citronem nezazpívá a neodehraje vůbec nic.“ (Klement)
– „Svým výjimečným hlasem a intenzivním prožitkem při zpěvu dostává do kolen nejednoho fanouška, producenta i pořadatele.“ (Zadinová)
– „Velice kulturní, inteligentní a přemýšlivý člověk s občasným výpadkem paměti pro pobavení ostatních členů kapely vyjma frontmana.“ (Špilar)
– „Mluví úplně do všeho a kritizuje svým okem estetickou stránku všeho – od domů, interiérů, grafik až po křivky ženského těla.“ (Klose)
– „Osobní trenér známých osobností z oblasti sportu i kultury, nejvíce žádán po vánočních svátcích v lednu a únoru pro navrácení životní kondice a plnění novoročních předsevzetí.“ (Zadina)
– „Zpívá velmi rád, ale mikrofon mu raději nedáváme – i bez něj je hlasitější než aparatura.“ (Milan Sobek)

Hudba jako ideální relaxace
Ač mají za sebou křest prvního cédéčka, tihle pánové a dáma se chtějí hlavně bavit. Rostoucí popularita je nechává v klidu. „Rozjezd je příjemný, ale dál chceme hudbou spíš odpočívat. Rozhodně nechceme nahradit naše povolání, které nás živí, muzikou. Nemáme velké ambice,“ říká frontman Klement. A basista Klose dodává: „V každém povolání přicházejí stresové situace. Tlačí vás termíny, nedodělaná práce a podobně. My si čistíme hlavu produkcí. Od původního zdánlivého folku jsme přecházeli k popu a teď jsme v některých skladbách dokonce v tvrdém rocku.“

Že eNDee překypují energií a nápady, o tom svědčí fakt, že hned v lednu začnou natáčet druhé album Whiskozita. V půlce března ho pak představí ve známém klubu Žlutý pes…

Užijte si v pondělí 30. prosince dobročinný koncert kapely eNDee! Večírek plný (nejen) pohodové muziky začne v pardubické Ponorce ve 20 hodin. Jste srdečně zváni!