Energit opět v Praze

Text: Luboš Hnát
Foto: Tomáš Rozkovec
Publikováno: 27. 3 .2019

Čtyři měsíce nemohli pražští fanoušci vidět legendu české rockové muziky ENERGIT. Po tak dlouhé době se formace kolem kytaristy, skladatele a hudebního pedagoga Luboše Andšta vrací do hlavního města, kde v klubu Jižák odehraje další ze svých strhujících vystoupení 18. dubna.

Skupinu Energit původně založil v roce 1973 kytarista Luboš Andršt spolu se zpěvákem a varhaníkem Ivanem Khuntem (ex Flamengo), bubeníkem Erno Šedivým (ex Flamengo) a basistou Vladimírem Padrůňkem (ex Jazz Q). Skupina v průběhu let několikrát měnila žánrové zaměření a tomu se přizpůsobovala i její sestava.

V roce 2017 Energit vydal výborné album Time’s Arrow. Deska byla věnována již bohužel nežijícím zakládajícím členům Vladimíru Padrůňkovi a Ivanu Khuntovi. O jejím vzniku se kapelník Energitu Luboš Andršt vyjádřil následovně: „My jsme totiž chtěli vydat s původním Energitem desku u Supraphonu už v 70. letech, jenže za bolševika šlo o naprostou utopii. Vydat tehdy takovou muziku, navíc anglicky zpívanou, bylo nemyslitelné. Přesto jsme naštěstí natočili demosnímky, které nám dnes posloužily jako předloha. Jinak bych si to už vážně nepamatoval. Takže tohle byla šance, aby si všichni vyrovnali účty. My s muzikou, kterou jsme nikdy nenahráli, a oni s deskou, kterou nikdy nevydali.“ Nahrávku tedy natočila současná sestava Energitu: Luboš Andršt (kytara), Vladimír „Guma“ Kulhánek (baskytara), Jan Holeček (zpěv, Hammondovy varhany) a Jiří „Zelí“ Zelenka (bicí). V této sestavě se Energit objeví také v klubu Jižák.

Skupina se na pódia vrací po pauze vynucené zdravotními důvody a na živé hraní se už velice těší, to ostatně potvrzuje i Honza Holeček ve své pozvánce: „Ahoj bratři a sestry, moc se na vás těšíme, zima je fuč, nemoci taky, tak doražte na big beat,“ zve fanoušky zpěvák.