ADAM BOMB (USA) – European Tour 2019

Text Zdeněk Stejskal
Foto: Archiv Adama Bomba
26.04.2019 – Praha, Klub Modrá Vopice – OPEN AIR

Special guest: Blue Movie & Black Film (USA)
Support: Liquid Jesus, Nasty Ratz

V rámci svého aktuálního evropského turné 2019, se newyorská klubová legenda  – zpěvák a kytarista ADAM BOMB zastaví v pražském klubu Modrá Vopice,  se svou dynamickou show, plnou ostrých kytarových riffů a pyrotechnických efektů.  Svou tvorbou a hlavně nenapodobitelnou podiovou prezentací, je tuzemskému publiku již dobře znám a jeho návrat na česká podia po téměř čtyřech letech, je  netrpělivě očekáván.

První zmínky o hudební kariéře Adama Bomba se datují do roku 1979, kdy jako čtrnáctiletý zakládá se zpěvákem Geoffem Tatem /Queensryche/ skupinu Tyrant. Opravdu zlomový okamžik nastává však o rok později, kdy se setkává s Eddiem Van Halenem a absolvuje u něho několik kytarových lekcí. V témže roce nastupuje v Seattlu do skupiny TKO, se kterou později nahrává své první album. V roce 1981 se dostává do užšího výběru v konkurzu na uvolněné místo kytaristy ve skupině Kiss a odehraje s nimi 3 skladby.

V roce 1982 se stěhuje do Hollywoodu, kde žije a zkouší ve společném domě s Izzy Stradlinem /ten později stojí u vzniku Guns n´Roses/ a právě se formující skupinou Black´n´Blue. Spřátelí se s jejich kytaristou Tommy Thayerem /dnes Kiss/, který ho přesvědčí, aby se vydal na sólovou dráhu. Zaskakuje za Yngwie Malmsteena ve skupině Steeler, nahrává s baskytaristou Cliffem Williamsem z AC/DC a s bývalými hráči Aerosmith, Riot a Billyho Idola zakládá svou první regulerní kapelu.

Adam Bomb

Adam Bomb

Od té doby má na svém kontě 14 alb (2 se svým bočním projektem Get Animal), spolupráci s mnoha velikány včetně Chucka Berry nebo baskytaristy John Paula Jonese z Led Zeppelin. V posledních letech hodně spolupracuje s kytaristou Billyho Idola Steve Stevensem a zpěvákem Michaelem Monroem /Hanoi Rocks/. Adamova show jsou opravdovým rock´n´rollovým svátkem, včetně výrazných pyrotechnických efektů.

Poprvé máme možnost se seznámit živě s tvorbou, dnes již kultovní newyorské, klubové kapely BLUE MOVIE & BLACK FILM, soustředěné kolem charismatického kytaristy Tonyho Parise. (Dalšími stálými členy souboru jsou zpěvák Anthony Noto a bubenice Lisa Forderer).

Od počátku se Blue Movie vydali cestou tvorby jedinečné sbírky originální hudby, která stírá jemné linie mezi hranicemi hudebních žánrů. Od studia až po koncertní jeviště se skupina snaží šířit upřímné a skutečné emoce ve všech svých hudebních snahách. Jejich originální zvuk spojuje mnoho různých hudebních vlivů, které se soustřeďují do tvrdých kytarových riffů, hnaných výraznou prací baskytary, chytlavého vokálního frázování a zvuku bicích s namíchanými syntetickými zvuky.

Adam Bomb

Adam Bomb

Kapela vydala svůj debut EP, 8MM Love Songs koncem roku 2012 s jediným singlem  Murder Will Out. Koncept tohoto singlu inspiroval místní komiksové umělce k vytvoření originálního videa. Pokračování Delusions in Technicolor (2014) dále prohloubilo potřebu kapely ještě více cizelovat svůj ojedinělý sound svůj zvuk a posunula hranici vlastních skaldatelských a textařských dovedností.

S vydáním jejich nejnovějšího titulu s názvem „Synthetic III“ (2015), se skupina vydala na cestu směsi temnějšího zvuku a agresivnější energie, doprovázené s několika změnamy v sestavě kapely. Titulní skladby „Nebula“ a „Electric Water“ měly sloužit k šíření surové energie kapely a jejich vytrvalosti zůstat vpřed v dnešní neustále se měnící a neústupné hudební aréně. Tento EP byl také vydán společně s novou komiksovou knihou nazvanou „Echoes Across Time“. Kniha a její příběh přinesly myšlenku na alter ego k Blue Movie pod názvem Black Film, který se používá na stránce i mimo, k vyjádření různých aspektů osobnosti skupiny jako celku.

Na podzim roku 2018  Blue Movie vydali  Broken Machines – nové  album, které znovu posunulo jejich tvorbu do nových horizontů. Kapela NASTY RATZ byla založena v Praze na konci roku 2012 pod vlivem kapel jako KISS, Guns N¨Roses, Mötley Crüe apod. Trvalo jim jen pár  měsíců než začali koncertovat v zahraničí. Zahráli si dokonce s takovými jako ADAM BOMB (USA), CRAZY LIXX (SWE), SISTER (SWE), TIGERTAILZ (UK), THE LAST VEGAS (USA), BLACKRAIN (F), BAI BANG (SWE) ad. Nezůstali ale jen u pozice předkapely, a tak byli nejednou vidět i jako headlineři v ŘECKU, NĚMECKU, POLSKU, ITÁLII.

Adam Bomb

Adam Bomb

První EP I Dont Wanna Care vyšlo v roce 2014 po hlavičkou Leviathan Records a baskytaru na něm obstaral Srpenth z rakouských BELPHEGOR. I to zapříčinilo jeho rychlé vyprodání. V roce 2015 vyšlo pod řeckým vydavatelstvím Sleaszy Rider Records první dlouhohrající album First Bite.  Kapela nadále pokračuje v hraní po celé Evropě, ale nezapomíná ani na koncerty v ČR, kde pravidelně plní kluby a objevuje se i na festivalech (SleazeFest, Sleaze N`Roll). V roce 2017 kapelu kontaktoval Beau Hill (WARRANT, EUROPE, RATT), aby vznikl singl Price Of Love, který je zároveň prvním singlem z alba připravovaného na konec roku 2019. Následovala jej píseň Poetic Justice, který produkoval Egor Erushin (MARINA, Abyss watching me). Oba videoklipy přitom režíroval zkušený Milan “Balkins” Balek.  Vyjma koncertních úspěchů se NASTY RATZ často objevují i v médiích (Óčko TV, Rebel TV, PLAYBOY, Spark, Fakker, Classic Rock, Sleaze Roxx ad.)

Kapela Liquid Jesus se pomalu ale jistě začala formovat v květnu 2015. V následujícím roce již začli koncertovat a nahráli své první EP Time Machine obsahující 3 skladby. Od té doby si stihli zahrát jako support kapel Get Dead (USA), Johnny Firebird (GER), Nowherebound (USA), nebo ex-člena legendárních W.A.S.P. Chrise Holmese.
Díky výhře v soutěži ‚Metrem na Čarodějáles‘ vystoupili také na Čarodějálesu 2017,jež přivítal i zvučná jména jako Clawfinger (SWE), Dog Eat Dog (USA) a další.
V současné době kapela funguje jako čtyřčlenné seskupení, které tvoří zpěvák Micky, kytarista Filip, basista Lucas a bubeník Ferda. V dubnu 2017 kapela vydala dva samostatné singly Misunderstood Soul a Let’s Go. Liquid Jesus svoji tvorbu žánrově označují jako Glam Punk a lze v ní nalézt i vlivy řady různých kapel.