Právě vychází nové EP Slávek Šámal – Řetězy

Text: Slávek Šámal
Foto: Slávek Šámal
Video: Youtube – Slávek Šámal
Publikováno: 4. 3. 2024

Slávek Šámal

Slávek Šámal

Právě vychází nové EP SLÁVEK ŠÁMAL Řetězy. Přesněji v pondělí 4. března fyzicky i online, na streamovacích službách typu Spotify a Apple music bude od 18. března. Obsahuje tři autorské písničky: Řetězy, Bornholm a Pár minut. Každá z nich vznikla v jiném místě z jiného popudu, ale všechny se snaží o svůj pohled na ten lidský úděl a jeho „pižďušení“ na tom našem světě.

Titulní písnička Řetězy je nejtemnější, zmíněné řetězy jsou ty, které drží nás v prachu naší duševní pouště, i ty, které jsme si v sobě vytvořili a drží nás v nějakém duševním rámci, který nás určuje a omezuje: „Byli jsme s přáteli před časem v pražském hudebním/tanečním klubu, kde bylo sice narváno, ale v podstatě nikdo nějak netančil, převážně pánská společnost solitérně stála s nějakým drinkem v ruce a koukala na DJ. Přišlo nám to s kamarádkou takové divné, tak jsme do toho vnesli trochu života, ona procházela zrovna takovým těžkým rozchodovým obdobím, nic moc veselého, ale najednou se na ní podívám, vidím ty oči a říkám si: ‚Vždyť ona je jako poušť, je jako poušť toužící po vláze života.‘ No a pak jsem přišel domů s tím obrazem v hlavě, podíval jsem se do zrcadla a zjistil, že jsem taky jako poušť. A tak vznikla písnička Řetězy.“ Proto také klip, který k písničce vychází rovněž 4. března, je natočen v pouštích Maroka a Španělska.

Bornholm jako písnička vznikl na stejnojmenném dánském ostrově, který leží spíše u Švédska, než u Dánska, a je to krásné místo, kde nikam nepospícháte a máte čas přemýšlet a na chvíli zpomalit čas. Písnička  sama vznikla v noci po prudké bouři při procházce nocí po pláži a dunách, kdy vlny ještě hučely bouří, ale mraky se již prodraly měsíční paprsky. Jenom vy, moře a Měsíc… A samozřejmě vaše představy.

Písnička Pár minut je taková „pracovní“. Takový měla při vzniku podtitul. Je rovněž inspirována životem a hledáním svého místa v něm: „Pár minut jsem napsal vlastně o svém synovi, je to o tom jeho období, kdy hledal, kam se zařadit, studoval tohle, studoval támhleto, zkoušel dělat jedno, zkoušel najít něco jiného, no a nějakou dobu to trvalo, než si našel i on ten svůj důlek, do kterého – jako v písničce – nakonec zapadl a je spokojený. Někdo se rodíme jako sklář, někdo jako hodinář, jenom to musíme zjistit, kdo vlastně jsme.“ A asi tím prochází hodně lidí, alespoň pokud mohu soudit podle pozitivních reakcí po poslechu recenzentů před vydáním.

Tak ať se Vám nové EP líbí, k poslechu ho naleznete na: http://www.slaveksamal.com/retezy-ep-2024/