Koncerty v lomu Velká Amerika 2024

Text: Luboš Hnát
Foto: Bannery
Publikováno: 3. 5. 2024

Již čtyři roky pořádá Agentura Macháčková ve spolupráci s firmou Lomy Mořina koncerty v lomu Velká Amerika na Berounsku. Letos jsou zatím ohlášeny dva termíny a fanoušci se mají jako vždy na co těšit.

Vše začalo 7. září 2020, kdy zde vystoupilo nově vzniklé akustické duo Holeček & Marcel. Tehdy šlo o neoficiální koncert, na který dostalo pozvánku jen několik desítek fanoušků. O rok později se již areál Velké Ameriky, byť stále v omezené míře, otevřel většímu okruhu posluchačů. Kromě Holečka s Marcelem jsme si zde mohli poslechnout ještě Ivan Hlas Trio, mezi diváky tenkrát byl také Michal Prokop. V následujících letech, kdy už do areálu mohla širší veřejnost, pořádající agentura připravila pro rockové příznivce již vždy dva termíny těchto výjimečných hudebních zážitků zasazených do unikátního přírodního prostředí. Zahráli zde: Stromboli, Michal Prokop Trio, Flamengo Reunion Session, Kybabu, Pan Lynx, Kamil Střihavka & Accoustic Leaders Band, folkovou scénu zde zastupovali Robert Křesťan & Druhá tráva a jihočeská Epydemie. Tolik krátký pohled do historie. Na co se můžete těšit v letošním roce?

První z letošních koncertů se uskuteční ve čtvrtek 13. června od 16:30 hod., (brány areálu se otevřou již v 15:30). Vystoupí zbrusu nové trio The Ragans, v němž působí kytarista Pavel Marcel. Ten se na pódiu objeví ještě coby člen Prokopových Framus Five.

THE RAGANS TRIO – Hrají v sestavě: Dor Nagar (zpěv, kytara, bici), Pavel Marcel (kytara) a Zdeněk „Wimpy“ Tichota (baskytara). Dor Nagar je nová tvář na naší scéně: Původně Izraelský písničkář se po letech cestování usadil v Praze, kde ho Pavel Marcel objevil v jednom klubu jako zvukaře. Toho, že ho zvučí zdatný muzikant, si nemohl nevšimnout, zavolal kolegovi z Framusu Five Wimpymu, a výsledek můžete posoudit sami. Repertoár je klasický blues rock/Americana, převážně 60.–70 léta, doplněný o vlastní písně.

MICHAL PROKOP & FRAMUS FIVE – Ikonického zpěváka asi není třeba českým rockerům dlouze představovat. A tak jen krátký výlet do historie. Skupina vznikla již v roce 1963, zajímavostí je, že Prokop v ní původně nepůsobil jako zpěvák, ale zastával post kytaristy. Kapela zprvu hrála instrumentální skladby od The Shadows. Postupem času však začala hledat zpěváka a pořádat nejrůznější konkurzy, ale nikdo se muzikantům nelíbil, proto se k mikrofonu postavil sám Michal. Jeho velkým idolem byl Ray Charles. Na 1. československém beatovém festivalu v roce 1967 získal cenu pro nejlepšího zpěváka. O rok později vychází deska Město ER, která spolu s Kuřetem v hodinkách (1972) od skupiny Flamengo patří k základním pilířům československého rocku. V sedmdesátých letech se Michal Prokop orientoval spíše na pop. Na rockovou scénu se v plné síle vrátil v polovině osmé dekády minulého století a vydal výtečnou albovou trilogii Kolej Yesterday (1984), Nic ve zlým, nic v dobrým (1987) a Snad nám naše děti… (1989). Po sametové revoluci se Prokop naplno vrhl na politiku, ale i během této doby si našel čas, aby nahrál skvělou desku Poprvé naposledy (2006). V roce 2021 vychází ceněné album Mohlo by to bejt nebe. V současné době připravuje Michal Prokop s Framus Five jeho následovníka. Skupina v lomu Velká Amerika zahraje v sestavě: Michal Prokop (zpěv, kytara, harmonika), Jan Hrubý (housle), Pavel Marcel (kytara), Andy Čermák (klávesy), Zdeněk „Wimpy“ Tichota (baskytara), Pavel Razím (bicí), Jiří Šíma (saxofon) a Roman Němec (trubka).

Jisté zatím je, že „český Grand Canyon“ přivítá hudební fanoušky ještě jednou. Stane se tak v pátek 30. srpna, kdy si přijdou na své zejména příznivci žánru zvaného folk rock. Vystoupí zde Bratři Ebenové, kteří do lomu přivezou dlouho očekávané album Co my víme. Areál bude otevřen od 15:30 a koncert začne o hodinu později.

BRATŘI EBENOVÉ (MAREK, KRYŠTOF a DAVID) – Synové předního hudebního skladatele Petra Ebena (1929–2007). Všichni dostali klasické hudební vzdělání, současně vstřebávali vlivy moderní folkové, jazzové a rockové muziky. Díky jejich schopnosti čerpat ze všech těchto zdrojů a umění používat různé neobvyklé hudební nástroje vznikl absolutně netradiční a na české scéně nenapodobitelný „ebenovský zvuk“. Začínali jako sourozenecké trio. V této podobě vydali svou první desku Malé písně do tmy (1984). Nejslavnější z trojice je bezpochyby Marek Eben, který působí coby herec a moderátor. V posledních letech je znám coby originální průvodce pořadu StarDance.

Album Co my víme vyšlo 1. září2023 a má pořadovou číslovku šest. Kapela zahraje v tomto složení: Marek Eben (zpěv, kytara, klávesy), Kryštof Eben (zpěv, flétny, klávesy), David Eben (saxofon, klarinet, zpěv), Pavel Skála (kytary), Jiří „Zelí“ Zelenka (bicí) a Jaromír Honzák (kontrabas).

Ještě dodejme, že po uzávěrce tohoto textu bylo zveřejněno, že 26. července vystoupí v lomu Velká Amerika veselá partička okolo Romana Holého Monkey Business.