George & Beatovens – 60 let na scéně

Text: Luboš Hnát
Foto: Banner
Publikováno: 2. 5. 2024

Skupina GEORGE & BEATOVENS působí na naší rockové scéně již neuvěřitelných šedesát let. K tomuto výročí proběhne 16. května od 20:30 v pražské Malostranské besedě speciální koncert, na kterém se kromě Karla Kahovce představí také hosté Viktor Sodoma, Pavel Sedláček a o několik generací mladší Petr Bende.

Kapelu založil v roce 1963 zpěvák Petr Novák, který hrál také na doprovodnou kytaru. První obsazení bylo: Michal Burian (sólová kytara), Karel Sluka (baskytara) a Jiří „George“ Jirásek (bicí), kterému v té době bylo pouhých třináct let. Skupina si do svého názvu vetkla bubeníkovu přezdívku. Jejím dvorním textařem se stal Ivo Plicka, který s Petrem Novákem vytvořil plodnou autorskou dvojici. Vzniknout tak mohly hity jako Hvězdičko blýskavá, Klaunova zpověď, Náhrobní kámen a další.

Skupina procházela častými personálními změnami a v roce 1965 se na čas dokonce rozpadla. Paradoxně se tak stalo poté, co zaznamenala v rozhlasové hitparádě Dvanáct na houpačce s písní Já budu chodit po špičkách obrovský úspěch. K obnovení činnosti došlo v roce 1967.

George & Beatovens zanikli ještě jednou, konkrétně mezi lety 1972–1972. Po obnovení činnosti působili pod zkrácenými názvy G + B případně G & B. V roce 1975 kapela vydala tematické album Kráska a zvíře, jehož ústředním motivem byly mezilidské vztahy. Petr Novák zde ztvárnil zvíře, role krásky se ujala zpěvačka Věra Wajsarová dříve Mazánková. Podobným projektem bylo Memento (1990), které se věnovalo drogové problematice.

V roce 1993 do skupiny přišel Karel Kahovec, který po smrti Petra Nováka převzal roli lídra, jak on sám říká, George & Beatovens zdědil, a to platí dodnes. Kromě notoricky známých Novákových písniček si fanoušci mohou poslechnout také hity Paní v černém nebo Poprava blond holky a také mnohé skladby z období slavných Matadors. V současnosti skupina vystupuje v obsazení: Karel Kahovec (zpěv, kytara), Viktor Levitus (kytara), Karel Novák (baskytara) a Petr Eichler (bicí).