Clive Bunker z Jethro Tull a Riki Massini v klubu Vagon 19. 6. 2024

Text: Jakub Mikšík
Foto: plakát
Publikováno: 23. 12. 2024

V červnu přijíždí na turné do Česka a na Slovensko Angličan CLIVE BUNKER – první bubeník slavných Jethro Tull. Zavítá k nám již po několikáté se speciálním bluesrockovým koncertním programem v doprovodu kapely fenomenálního italského kytaristy a zpěváka Riki Massiniho. Koncert zahrnuje autorskou tvorbu i bubenická sóla, ale také krátké vzpomenutí na dobu Bunkerova působení v Jethro Tull.

Clive Bunker působil v Jethro Tull v nejlepších letech kapely, tedy od jejich počátku až do roku 1971, kdy po čtvrté řadové řadové desce Aqualung kapelu opustil. Jeho bicí zní v největších hitech kapely, jako jsou Locomotive Breath, Aqualung, Song For Jeffrey, My Sunday Feeling atd.

Následně koncertoval a nahrával se skupinami a zpěváky jako jsou Blodwyn Pig, Jude, Aviator, Jeff Pain, Manfred Mann, Jack Bruce, Gordon Giltrap, Anna Ryder, Steve Hillage, Vikki Clayton, Solstice, Glenn Hughes a Jerry Donahue. Na svém sólovém albu Awakening z roku 1998 se znovu umělecky spojil se svými někdejšími spoluhráči z Jethro Tull, s Ianem Andersonem a Martinem Barre.

Na rozdíl od veterána Cliva Bunkera, bluesový kytarista Riki Massini představuje mladou italskou krev. Vystupuje na nejprestižnějších evropských pódiích a v posledních deseti letech se na turné objevuje ve Velké Británii, Švýcarsku, Irsku, Holandsku, Norsku, Francii, České republice, Číně a USA.

Massini měl tu čest hrát a spolupracovat s hudebníky mezinárodního věhlasu, mezi které patří GARY PICKFORD HOPKINS (RICK WAKEMAN, WILD TURKEY), LOUISIANA RED, TOMMY EMMANUEL, PAUL JONES (THE BLUES BAND), GRAHAM WALKER (GARY MOORE), GLENN CORNICK (JETHRO TULL, WILD TURKEY).

Když už mluvíme o Rikiho napojení na Jethro Tull, tak kromě hraní s bubeníkem a basistou slavné skupiny byl Riki nedávno v Londýně pozván prvním kytaristou Jethro Tull Mickem Abrahamsem a jeho současným ansámblem ABRAHAMS k živému záznamu Mickova narozeninového koncertu MICK ABRAHAMS 65th BIRTHDAY GIG PARTY. Koncert se dostal také na DVD.

Dónal Gallagher, bratr zesnulého irského bluesmana Roryho Gallaghera, považuje Riki Massiniho za jednoho z nejlepších interpretů Gallagherových skladeb. Byl pozván, aby hrál na výročním koncertu věnovaném irskému kytaristovi na jednom z nejslavnějších pódií na světě, v liverpoolském CAVERN CLUBU.

Předkapelou Rikiho a Cliva budou v klubu Vagon Bratranci Veverkové, patrně nejvěrnější český Jethro Tull tribute band.