The Primitives Group ve Futuru

Text: Ivan Rössler
Foto: www.agenturarossler.com
Publikováno: 1. 3. 2023

The Primitives Group:

The Primitives Group

10. března od 19:00 hodin se v pražském Music baru Futurum uskuteční koncert skupiny THE PRIMITIVES GROUP, která je podle slov mnohých, legendární kapelou šedesátých let. Průkopníci československé psychedelické scény The Primitives Group zazářili v šedesátých letech dvacátého století na nebi rockové hudby nepřehlédnutelným plamenem. Vystupovali jako jedna z prvních skupin na světě s použitím masek, ohňů, pyrotechniky, zvukových a filmových projekcí na podiu. Ruská okupační vojska však jejich žár velice brzy uhasila a kapela se rozprchla do emigrace. Primitivové tak položili základ české undergroundové subkultury, na kterou volně navázali The Plastic People of the Universe. Kultovními se staly originální happeningy v pražském Music f clubu (dnes Futurum Music Bar) s názvem fish feast a bird feast. Skupina byla obnovena po padesáti letech v roce 2016 zakládajícími členy frontmanem Ivanem Hajnišem, trvale žijícím ve Švédsku a kytaristou Zdeňkem Burdou, trvale žijícím v Německu (ex The Matadors). V úvodu večera vystoupí skupina Sorta.

Skupina se zúčastnila obou prvních ročníků Československého beat-festivalu. Překvapila zejména na druhém, kde předvedla úžasnou show plnou světel i ohňových efektů. A nad tím vším lítala holubice, která obletěla několikrát sál Lucerny a vrátila se nazpět ke zpěvákovi, kde si mu usedla na rameno. Na naše tehdejší poměry něco naprosto neskutečného. The Primitives Group of Prague tyto efekty na jevišti u nás i na světě používala jako vůbec jedna z prvních. Se skupinou spolupracoval například Ivan „Magor“ Jirous a další zajímavé osobnosti. S týmem umělců vymysleli líčení podle hvězdných znaků Kabaly a všechny ony zmíněné efekty.

1967 se přejmenovala na The Primitives Group. U Primitivů se za ty čtyři roky vystřídalo docela dost skvělých muzikantů: Jaroslav Křtěn, Karel Černý, Milan Cikánek, Franta Mašek, Ernouš Šedivý, Anatoli Kohout, Luwig Šíma, Borek Kadlec, Zdeněk Burda, Josef Janíček, Pavel Pešta, Ivan Pešl. Skupina je označována za jednu z prvních skupin, která na pódiu používala ohňové a kouřové efekty. Primitives Group hráli, mimo jiné, písně od skupin The Doors, The Fugs, The Pretty Things, The Jimi Hendrix Experience, The Animals, Mothers Of Invention nebo The Velvet Underground. V letech 1967 a 1968 kapela zahrála na prvním i druhém Československém beatovém festivalu a rok později se z důvodu emigrace Ivana Hajniše rozpadla.

Byla ale po dlouholetém přemlouvání obnovena v roce 2016 a tak právem patří na vzpomínkový koncert do Lucerny. Po velkém úspěchu na prvním obnoveném ročníku Československého beat-festivalu po 50 letech, si The Primitives Group v Lucerně zahráli opět. A opět s velkým úspěchem. Hvězdou večera byla bezpohyby houslistka HeléN!

The Primitives Group:

Ivan Hajniš – frontmann, zpěv, kytara, bluesová harmonika
Zdeněk Burda – kytara
Ivan Drimaj – basová kytara a zpěv
Míťa Mistakidis – bicí
Jarda Šantrůček – klávesy