Monika Sonk na Lodi Tajemství pokřtí své album Lodivod

Text: Luboš Hnát
Foto: Tomáš Rozkovec
Publikováno: 6. 6. 2023

Monika Sonk

Monika Sonk

Zpěvačka, skladatelka a písničkářka MONIKA SONK letos vydala své debutové album nazvané Lodivod. Pokřtí ho 21. června, stylově na lodi Tajemství bratří Formanů, která bude kotvit na Smíchovské náplavce během festivalu Arena.

Koncert má naplánovaný začátek na 19:30. Vstupenky na něj lze pořídit za buď za 450, nebo 250 korun. Pro toho, kdo si pořídí dražší lístky, je připraven speciální program, během něhož vystoupí profesionální vypravěčka příběhů Tajana Gasparovič a připravená bude i večeře. Smutní nemusí být ani majitelé levnější varianty vstupenek. Těšit se mohou na Moničin koncert, na kterém představí nově vzniklé trio.

Album Lodivod sklízí pozitivní recenze. Kytarista a pedagog Milan Bátor ve své recenzi oceňuje texty i žánrovou pestrost. Zpěvačku přirovnává k Zuzaně Navarové a Radůze.

Hudebnice si pozvala nadmíru zajímavé kmotry. Kdo se po jejím boku na pódiu objeví? Především lídr kapel Precedens a Lili Marlene, umělec Martin Němec. Dále Jiří Vondráček, který je znám ze svého působení ve folkrockových Marsyas, několik let hrál ve skupině Turbo a jeho poslední skupinou je parta VoKoBere. Třetím kmotrem bude Jiří George Popel, překladatel a hudebník, který překládá Moničiny texty do angličtiny.

Monika Sonk – Na divadelním poli se věnovala se autorské tvorbě, zahrála si v několika filmových epizodních rolích, ale písně ji napadlo psát teprve před čtyřmi lety. Zpočátku skládala na zakázku Dětské opery Praha a realizovala s ní v roce 2019 představení pro děti. „Potom už jsem zadání nepotřebovala, písně jsem začala psát s velkou vášní a potěšením,“ říká písničkářka. Jejími spoluhráči jsou Barbora Soukupová (violoncello), která byla dlouholetou členkou orchestru Národního divadla a nyní se věnuje výuce na nástroj a autorským projektům; Juraj Gažmerčík (bicí/klavír), mladý všestranný hudebník, vystudoval bicí nástroje a nyní studuje skladbu na HAMU.