THE POODLES (SWE) & 2 special guests – Prisma Fall Tour 2018

Text: Zdeněk Stejskal
Foto: Archiv kapely The Poodles, plakát

16.09.2018 – Praha, Klub Nová Chmelnice

Švédská rock´n´rollová seznace THE POODLES přijíždí ke svému prvnímu samostatnému vystoupení v České republice. Zahrají u nás sice již podruhé, nicméně jejich první zastávka (a převelice úspěšná) byla v rámci festivalu Basinfire Fest 2014.

The Poodles jsou zpět s novým albem „Prisma“, které vyšlo 26. ledna 2018.

„Prisma“ je sedmé řadové album skupiny a bylo nahráno s pomocí producenta Dina Medanhodzice. Album oslovuje nejen staré fanoušky kapely, ale už si našlo cestu k mnoha zcela novým posluchačům. Prostě čistokrevný rock´n´roll!

The Poodles vznikli na podzim 2005 a o 6 měsíců později se zúčastnili švédské části Eurovision Song Contest, což znamenalo veliký průlom v rodném Švédsku. Debutové album „Metal Will Stand Tall“ vychází krátce potom ve Švédsku, Japonsku a Rusku. Vyšplhalo se na špičku švédské hitparády a první singl „Night Of Passion“ byl zlatý po 3 týdnech od vydání a kromě toho, že dostala platinový status, to byla i po celé tři týdny nejstahovanější skladba.

Během roku 2006, skupina absolvovala více jak 100 koncertů ve Švédsku a v lednu 2007 vychází debutové album i v celé Evropě u AFM Records. Na to konto vyrážejí na první evropské turné společně s Hammerfall a Krokus, v jehož rámci odehrají během 35 dní, 31 koncertů v osmnácti zemích.

Druhé album na sebe nedalo dlouho čekat a „Sweet Trade“ vychází v září 2007 v celé Evropě, Rusku a Japonsku. Singl „Streets Of Fire“ z tohoto alba se stává dvojnásobně platinovým. Krátce po vydání vyrážejí na další evropskou šňůru, tenkrát ve společnosti švýcarských Gotthard. Výsledkem je 17 vyprodaných koncertů. Něco neuvěřitelného pro kapelu, která existovala pouhých 2,5 roku.

The Poodles

The Poodles

Koncem jara 2008, kdy se podruhé úspěšně objevila v přehlídce Eurovize, přijímá skupina nabídku na vytvoření oficiální švédské skladby pro Olympijské hry v Pekingu 2008. Výsledkem je skladba „Raise The Banner“ a okamžitě šplhá na špici švédského žebříčku. Ještě v témže roce si kapela zahraje na slavném festivalu „Sweden Rock Festival“ před desetitisícovým davem fanoušků. Poté odjíždějí na turné čítají 30 koncertů po celém Švédsku a dva německé festivaly.

Jejich třetí album již míchá legendární producent Mike Fraser, který pomáhal spoluvytvářet alba Aerosmith,  AC/DC, Led Zeppelin nebo Whitesnake. Mats Valentin, velice nadaný švédský producent a skladatel se spolu s kapelou podepisují pod počin „Clash Of Elements“. To vychází 20. května 2009 a obsahuje například singl „One Out Of Ten“ z Top 10 a otevírá  novou etapu skupiny. Nikoho tedy nepřekvapí, že vydání alba je podpořeno velkým turné, kdy navštíví 29 evropských měst a vystoupí na velkých festivalech jako je Graspop nebo Rockstad.

V srpnu 2010 uzavírají smlouvu s vydavatelstvím Frontiers Records a v listopadu téhož roku vychází živé album a DVD.

„Performocracy“ je název nového řadového alba, které vychází celosvětově 15. Dubna 2011 a hned v prvním týdnu vydání se usazuje na špičce švédského žebříčku. Album opět produkoval Mats Valentin, závěrečný mix byl však tentokrát svěřen zkušenému Tobias Lindellovi (Europe, Mustach). V roce 2013 následuje další řadové album „Tour de Force“ a mezitím skupina neustále koncertuje. Natáčí také hymnu pro švédský hokejový tým a ačkoli je nazpívaná v mateřském jazyce, je velmi vřele přijata i v ostatních zemích.

Jacob Samuel - The Poodles

Jacob Samuel – The Poodles

V průběhu nahrávání a přípravy dalšího alba  nazvaného „Devil In The Details“, odchází baskytarista Pontus Egberg do skupiny King Diamonda. Je brzy nahrazen talentovaným  Johanem Flodkvistem. Album vychází v březnu 2015 a je opět vysoce ceněno. Tentokrát na značce Gain Music, kde jsou smluvně vázáni podobné skupiny, jako například Hardcore Superstar nebo Mustach. Na této značce vyšlo i nejnovější album „Prisma“ a skupina opět neúnavně cestuje. Na jaře to bylo třeba Japonska a v září, konečně poprvé na samostatném koncertu, i Česká republika v rámci podzimního Prisma Fall Tour 2018.
Long Live Rock´n´Roll!

Sestava:
Jacob Samuel  –  zpěv
Rob Marcello  –  kytara
Germain  Leth  –  basa
Christian Lundquist  –  bicí