Rock History – Nové hudební periodikum

Reprofoto: ukázky z Rock history

Před nedávnem se na českém trhu objevilo nové hudební periodikum s výmluvným názvem ROCK HISTORY. Tento dvouměsíčník, jak již název napovídá, se bude věnovat historii rockové hudby, a to tak, že se každé číslo bude tematicky věnovat jednomu vybranému roku. Postupně bude tedy vznikat jedinečná a sběratelsky velmi cenná publikace o historii rockové hudby.

První číslo se zabývá rockovými událostmi pro nás osudného roku 1968. Již po prolistování je zřejmé, že se autorskému týmu pod editorským vedením matadora rockové žurnalistiky Jaromíra Tůmy podařilo shromáždit opravdu mimořádný materiál. K přečtení tu jsou velmi zajímavé články o velikánech světové rockové muziky, namátkou jmenujme Beatles, Rolling Stones nebo třeba Jimiho Hendrixe. K zajímavostem rozhodně patří otištění nejrůznějších žebříčků anket a hitparád. Stranou však nezůstává ani hudební dění v bývalém Československu. A tak se zde můžeme dočíst například o Karlu Krylovi, kapelách Matadors, Olympic či Juventus. Skvěle zpracovaný je článek o I., resp. II. Čs beatfestu v pražské Lucerně. Celý obsah pak vhodně doplňují úryvky z našeho tehdejšího hudebního tisku, jako byly časopisy Melodie, Pop Music Expres a další. Na své si tedy přijdou jak pamětníci, kterým se vybaví vzpomínky na onu dobu, tak i mladší zájemci o rockovou historii, kteří mají jedinečnou šanci rozšířit své znalosti o unikátní a leckdy nikdy nepublikované informace. Za zmínku určitě také stojí vkusná grafika včetně velkého množství kvalitních dobových fotografií. Velkým kladem tohoto periodika je určitě také to, že v něm nejsou téměř žádné reklamy. Jediné dvě, které tu najdete, jsou umístěny na zadní straně obálky a čtenář tak není nijak vyrušován. Dle mého názoru stojí Rock History na absolutním vrcholu české hudební publicistiky a přiblížit se k jeho kvalitě bude pro případné konkurenty zatraceně těžké.

Ještě jsem ani nedočetl ani aktuální číslo a už jsem se začal těšit na další, které se bude věnovat roku 1973.  Snad jediným jeho nedostatkem je to, že bude vycházet jednou za dva měsíce. Já bych určitě snesl i víc.

Rock History je 120 stran formátu A4, které jsou napěchovány kvalitním obsahem, navíc za přijatelnou cenu 198,- Kč.