Na svém narozeninovém koncertě se Luboš Andršt představí se svými třemi hudebními formacemi!

Text: Luboš Hnát, Petra Macháčková
Foto: Kateřina Smid

Luboš Andršt

Luboš Andršt

V pražském Lucerna music baru dne 26. září 2018 oslaví Luboš Andršt spolu se svými blízkými spoluhráči sedmdesátku. Na koncertě „Luboš Andršt – 70 let“, který bude oslavou jeho dlouholetého přínosu pro českou hudbu, jak muzikantského, tak skladatelského, vystoupí s třemi aktuálními sestavami. Luboš Andršt je nesporně náš nejuznávanější jazzový a bluesový kytarista. Na koncertě Luboš Andršt postupně zahraje s jazzově laděným Luboš Andršt Group, bluesovým Luboš Andršt Blues Band a v blues rockové sestavě také s legendou československého bigbítu Energitem. Na pódiu se tak sejde mnoho muzikantů včetně neočekávaných hostů a gratulantů. Lubošovi přijde pogratulovat například kytarový velikán Michal Pavlíček nebo perkusionista Imran Musa Zangi.  Celým koncertem bude provázet Michal Prokop.

Luboš Andršt

Luboš Andršt

Luboš Andršt s hudbou začínal již v raném věku, tenkrát ovšem ještě hrával u táboráku trampské písně. Zlom nastal, když asi ve 14 letech objevil desku s názvem Hudba černého lidu, na které byla mimo jiné jedna nahrávka Roberta Johnsona. Tehdy se zrodila Lubošova celoživotní láska k blues. Na otázku kdo je pro něho bluesovým guru, Luboš odpovídá „Jednoznačně nejvíc jsem se naučil od B. B. Kinga“. Luboš si s tímto svým velkým vzorem dokonce dvakrát zahrál.

Luboš Andršt

Luboš Andršt

Poprvé to bylo v roce 1998 v pražském Kongresovém centru. A podruhé Luboš stanul na jednom pódiu s B. B Kingem v roce 2000 ve zlínském klubu Golem. Za svou bohatou hudební kariéru prošel Andršt mnoha kapelami a zanechal svůj otisk na mnoha tuzemských deskách. Jmenujme například album Michala Prokopa Město ER (1972). S Jazz Q nahrál desku Pozorovatelna (1973). Celou řadu desek ovšem vydal Luboš Andršt pod svým jménem. K těm nejvýznamnějším patří Capricornus (1981) či Imprints (1992). A jaký je mistrův přístup k muzice? Na to sám odpovídá „Když zrovna hraji blues, tak do toho občas přidám nějakou ‚jazzovou zatáčku‘ a zamotám do té muziky noty, které tam nikdo nečeká. Ale dělám to i naopak. Do jazzové muziky napálím blues a to zabere vždycky“.

Luboš Andršt

Luboš Andršt

Nenechte si proto ujít tento výjimečný hudební zážitek. „Všechny vás srdečně zvu na tento jedinečný koncert, na kterém se představí celá řada vynikajících muzikantů. Doufám, že to bude velký zážitek nejen pro mě, ale i pro vás “, zve na svůj koncert Luboš Andršt.