Kapela Švihadlo oslaví 35 let od svého založení

Text: Luboš Hnát
Reprofoto: Banner

V roce 1983 založil kytarista a zpěvák Petr Šturma kapelu Nouzový východ, která byla poměrně záhy přejmenována na ŠVIHADLO. Skupina svůj první koncert odehrála v kulturním domě v Mladé Boleslavi v roce 1984. Již od svých počátků se Švihadlo orientovalo na reggae, které tehdy nepatřilo v Čechách k žádaným stylům a vlastně do posluchačského mainstreamu nepatří ani dnes.

Kapelou za celou dobu prošlo velké množství muzikantů. Od jejího založení jsou členy Petr Šturma (kytara, zpěv) a Marie Šturmová (konga, zpěv). K dlouholetým členům Švihadla patří i nestor české rockové scény Jiří Charypar (kytara, zpěv), se kterým Rockový svět připravuje velký rozhovor. Od roku 2015 vystupují místo původního dlouholetého člena Vincenta Richardse (JAM) jako hosté charismatický zpěvák, kytarista a skladatel Yannick Tevi, vokalistka Gábina Hráčková a saxofonista Bharata Rajnošek.

Kapela Švihadlo vydala 6 studiových alb a jednu kompilaci. Jejím zatím posledním počinem je album Času je málo z roku  2011.

Ve čtvrtek 13. září od 19 hodin vystoupí nejlepší česká reggae kapela Švihadlo na pražském Střeleckém ostrově, kde oslaví s mnoha hosty a bývalými členy 35 let působení na české hudební scéně.