Energit v Chotěboři

Foto: Plakát, Kateřina Smid

V příjemném prostředí Tančírny Panského domu v Chotěboři se již od roku 2015 pořádají koncerty kvalitní rockové muziky. Za relativně krátkou dobu zde vystupovala řada kapel, které jsou na špičce naší rockové scény. O tom, že chotěbořská Tančírna účinkujícím nabízí nejen skvělý zvuk, ale i vynikající zázemí, se už mohly přesvědčit kapely jako T4, Ivan Hlas Trio, Luboš Andršt Blues Band, Futurm, Blues Session, Michal Prokop, Bratři Ebenové a mnohé další. V následujícím krátkém rozhovoru prozradí majitel Tančírny Pavel Halama, na co se mohou rockoví fanoušci v budoucnu těšit.

Pavle, první otázka se nabízí sama: jaké další kapely se chystáš do Chotěboře přivést?
Ahoj, tak začínali jsme 6. ledna a hned pěkně „od podlahy“. Tento koncertní rok v Tančírně rozjela Hudba Praha Band, v pátek 19. ledna vystoupí kytarový mág Michal Pavlíček a skvělé Trio Miloš Meier, Martin Ivan, Michal Nejtek. Tento koncert bude mít zajímavý podtext, protože v ten samý večer zahraje také Michal Pavlíček junior se svou kapelou Gang ala basta (úsměv). 16. února vystoupí rázné Vladivojsko, 3. března pak zazní rock and roll od The Primitives Group a Blues Amplified s Honzou Holečkem, 16. Března se těšíme na Karla Plíhala a 23. března na Vildu Čoka a Bypass. A v červnu budeme mít Olympic. To je tak výčet těch zásadních jmen. Ještě prozradím něco po prázdninách – 26. října Michal Prokop a Framus Five, 9. října George and Beatovens s Karlem Kahovcem, své 70-tiny u nás oslaví geniální houslista Honza Hrubý, to bude 23. listopadu a tak dál…

Vím, že v Chotěboři vystupovala i americká bluesová kapela Southern Blues King. Chystáš se chotěbořským příznivcům nabídnout ještě nějakou kapelu ze zahraničí?
Výše zmiňovaná kapela byla naprosto skvělá, byli u nás již po druhé, neskutečný mazec, ale v Tančírně vystupovali také například úžasní Tim Mitchell band. Máme něco dalšího „v hledáčku“, ale to ještě nechci prozrazovat.

Jaké na koncerty zaznamenáváš ohlasy?
Ohlasy jsou velmi pozitivní, a to jak ze strany návštěvníků tak kapel. Fanoušci chodí z okolí, ale i z celé republiky, to je pro mne velmi příjemné překvapení. Jsem velmi šťastný, když se publikum i muzikanti baví a vzniká mezi nimi ta skvělá „chemie“. Myslím, řečeno s pokorou, že Tančírna Panský dům Chotěboř si již získala své jméno. Co si více mohu přát…

Kolik lidí se na pořádání koncertů v Chotěboři podílí?
Samozřejmě velmi důležitou součástí koncertu je také zvukař, kterým u nás je skvělý Čenda Motl. Na mě jsou pak veškeré záležitosti spojené s produkcí.  Spoustu věcí konzultuji s Honzou Holečkem, kterému tak patří velký dík. No a nesmíme zapomenout na celý tým PD, pečující o spokojenost jak účinkujících, tak i návštěvníků.

Energit

Energit

A jak se těšíš na vystoupení Enegitu, který v Chotěboři zahraje 27. ledna úplně poprvé?
Těším se moc, vše je umocněno tím, že se s „klukama“ již známe. Strávit večer v tak příjemné společnosti s úžasnou muzikou, to je paráda. Na konci roku jsem je slyšel v Lucerně na Beat festivalu po 50-ti letech, to byla úžasná akce.

Obnovená kapela ENERGIT vydala v loňském roce výborné album s názvem „Time’s Arrow“, kterým kapela složila poctu svým bývalým členům, Vláďovi Padrůňkovi a Ivanu Khuntovi. Na nahrávce se objevují jak starší, tak i nové skladby. Zároveň kapela začala na podporu desky koncertovat v klubech po celé České republice. V sobotu 27. ledna 2018 vystoupí Energit v Chotěboři v Panském domě.

Kapelu Energit založil v roce 1973 kytarista Luboš Andršt. Ten ke spolupráci přizval ještě baskytaristu Vladimíra Padrůňka, s nímž hrával již v Jazz Q, a sestavu doplnili Ivan Khunt (zpěv, klávesy) a Jaroslav ‚Erno‘ Šedivý (bicí). Poměrně brzy však došlo k zákazu kapely a následně emigroval Ivan Khunt a Jaroslav ‚Erno‘ Šedivý. Kapela se tak rozpadla. Časem však došlo k jejímu obnovení. V Energitu se vystřídala řada muzikantů, mimo jiné Vladimír Mišík, Emil Viklický či Jaromír Helešic. Energit střídal také různé hudební žánry a pohyboval se od jazzu, přes fussion až po rock. Po roce 2000 byla kapela obnovena a příležitostně se objevuje na našich pódiích. K jejímu plnohodnotnému reuninonu však došlo až v roce 2017, kdy vyšlo již zmiňované CD „Time’s Arrow“.

Aktuální sestavu Energitu tvoří Jan Holeček (zpěv, klávesy), Jiří ‚Zelí‘ Zelenka (bicí), Vladimír ‚Guma‘ Kulhánek (basa) a jediný původní člen Energitu Luboš Andršt. Tato sestava tedy přijíždí do Chotěboře, aby místním fanouškům zahrála své energické vystoupení a předvedla, v jaké formě se současný Enegit nachází. Nenechte si koncert této legendární kapely ujít!

Energit - Honza Holeček

Energit – Honza Holeček