Chuck Berry – Synonymum Rock´n´Rollu

Chuck Berry

Chuck Berry

Foto: Jiří Rogl

18. března 2017 zasáhla celý rockový svět smutná zpráva– zemřel jeden z otců Rock´n´Rollu CHUCK BERRY, bylo mu úctyhodných 90 let. Narodil se 18. října 1926 jako Charles Edward Anderson Berry v St. Louis v americkém státě Missouri. Hudbě se začal věnovat již v útlém věku, své první veřejné vystoupení absolvoval v roce 1941. V roce 1944 byl odsouzený za krádeže, trest si odpykával ve věznici pro mladé muže v Algoe, kde byl dokonce členem pěveckého souboru. V roce 1953 ho ovlivnil kytarový styl T-Bone Walkera. Když pak v roce 1955 odjel do Chicaga, setkal se s Muddy Watersem, díky němuž vydal svou první skladbu „Maybellene“. Na svůj snad největší hit si však musel počkat do roku 1958, kdy napsal slavnou „Johnny B. Goode“. Ta se později stala jednou z nejslavnějších skladeb v dějinách Rock´n´Rollu
Úvodní sólo bylo dokonce v časopisu Guitar World vyhlášeno jako 12. nejlepší sólo všech dob a píseň se dočkala nesčetného množství coververzí. Chuck Berry měl ještě několikrát problémy se zákonem, ale i přesto složil ještě mnoho Rock´n´Rollových písní, včetně takových hitů jako jsou „Rock and Roll Music“, „Sweet Little Sixteen“ nebo „Rock Around The Clock“. Berry také ovlivnil mnoho muzikantů a kapel, namátkou jmenujme Beatles, Rolling Stones, Elvise Presleyho a mnoho dalších. Písně Chucka Berryho mají ve svém repertoáru dokonce i heavymetaloví Judas Priest, kteří na své album „Ram it Down“ (1988) nahráli právě skladbu „Johnny B. Goode“. Po roce 1962, kdy byl Chuck Berry odsouzený ke třem letům vězení, došlo k jeho uměleckému útlumu. V roce 1963 byl sice z vězení propuštěný a dál skládal nové písně, avšak žádná z nich již nedosáhla výraznějšího úspěchu. Americký národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) vypustil v roce1977 do vesmíru sondy Voyager I a II, které na palubě nesly Berryho album, které mělo mimozemšťanům ukázat, jaká hudba se na naší planetě hraje. V roce 1985 byl uvedený do Bluesové síně slávy a o rok později také do Rock´n´Rollové síně slávy, kam vstoupil jako jeden z prvních. Ve stejném roce mu byla udělena cena Grammy za celoživotní přínos. Chuck Berry má také svojí hvězdu na Hollywoodském chodníku slávy.

V loňském roce u příležitosti svých 90. narozenin ohlásil Chuck Berry vydání svého nového alba– prvního od roku 1979. Toto album vyjde 16. června 2017. Chuck se toho bohužel nedožil. Zemřel ve svém domě v Saint Charles ve státě Missouri 18. března 2017, bylo mu 90 let. Tak Hail! Hail Mr. Rock´n´Roll!