Antidiskotéka v Chrudimi unikátně propojí svět hudby a filmu

Antidiskotéka Jiřího Černého v úterý 16. října se bude od těch předešlých lišit. Místem konání a také svým obsahem. Nebude v divadelní kavárně jako téměř všechny předešlé, ale v Městském kině Chrudim. A to proto, že klasický formát oblíbeného pořadu bude doplněn o promítnutí dokumentu režisérky Hedviky Hlaváčkové, nazvaného „Ještě do druhé nohy aneb Jak Glen přišel na návštěvu k Jiřímu“.

Irský skladatel, zpěvák a kytarista Glen Hansard, jehož s panem Černým pojí pevné přátelství, je znám svým silným vztahem k České republice, k její kultuře i lidem. U nás je asi nejznámější jeho píseň Falling Slowly z filmu Once, za kterou dostal spolu s Markétou Irglovou prestižního Oscara za nejlepší píseň.

Téměř celý zhruba půlhodinový snímek vznikl loni v bytě Jiřího Černého, našeho zřejmě nejvýznamnějšího hudebního publicisty. Jde o sestřih z více než pětihodinového materiálu. Nad sklenkou slivovice (a nebylo jich prý málo) si ti dva povídali nejen o muzice, ale i o životě a umění vůbec. Jak se svěřila režisérka, byl to nakonec pro všechny velmi silný zážitek. Na filmu je to evidentně znát…

S Jiřím Černým zavítá do kina i režisérka
Mimořádný večer společně připravili Chrudimská beseda, Jan Vichr a Filmový klub Nevídáno. Nejprve od 18 hodin zhlédnete zmíněný dokument, který osobně uvede jeho autorka. Pak se budete moci jí i pana Černého ptát na vše, co vás zajímá. A nakonec se uskuteční standardní Antidiskotéka o Glenu Hansardovi.

Lístky v ceně 90 korun jsou ještě k dostání. Ale kdo chce mít jistotu, měl by si rozhodně vstupenku koupit online na stránkách www.kinochrudim.cz.

Miloš Pelikán, dramaturg chrudimského filmového klubu