ČWACHŤÁK FEST – Festival pro lidi

Foto: Archiv festivalu

Slávek Klepač

Slávek Klepač

Letos se již po šesté ve východočeské Třemošnici uskuteční festival s názvem ČWACHŤÁK FEST, který si rok od roku získává stále větší popularitu nejen mezi diváky, ale i mezi účinkujícími. Nedalo mi to a položil jsem jednomu z organizátorů SLÁVKOVI KLEPAČOVI, jinak též kytaristovi místní punkové kapely Žádnej stres několik otázek.

Jak vznikl nápad uspořádat ve Třemošnici hudební festival, případně kdo s tímto nápadem přišel?
S prvním nápadem jsme přišli s kamarádama ze skupiny Žádnej stres. Už jako mladí kluci jsme pořádali festival kousek od Třemošnice ve vesnici Kraskov (Pekelský Open Air). To byly dva ročníky. Po pár letech jsme se rozhodli tenhle nápad přesunout do Třemošnice. Začali jsme hledat vhodné místo, přemýšlet o kapelách a rozjeli to.

Neměli jste zpočátku obavu z toho, že se festival nemusí povést?
Určitě obavy byly, ale stále se držíme toho, že festival děláme pro lidi a ne pro výdělek. První ročník neměl tak vysoký rozpočet, co se týče kapel, a hlavně Město Třemošnice nás od začátku finančně podporuje, za což jsme jim velmi vděční.

Na prvních ročnících ČWACHŤÁK FESTU hrály převážně punkové kapely. Letos, ale už na festivalu zahraje například i heavy metalová legenda Arakain, znamená to tedy, že festival otevíráte i jiným žánrům?
Nikdy jsme se nebránili jiným žánrům než je punk. Chceme, aby festival byl multižánrový pro více věkových kategorií. V minulých letech vystoupily například i kapely jako Mňága a Žďorp, Sto Zvířat nebo také Krucipüsk.

Na prvních ročních se také hrálo divadlo, proč divadlo z festivalu zmizelo?
Bylo to technicky velmi náročné, spojit dohromady dvě hudební stage a jednu divadelní na takhle malém prostranství. Určitě se ale do budoucna nebráníme další takové myšlence.

Jak dlouho trvají přípravy na následující ročník ČWACHŤÁK FESTU?
Přípravy jsou prakticky po celý rok. Už po skončení jednoho festivalu se řeší větší kapely na další ročník. Samozřejmě některé věci lze řešit až třeba na jaře. Většinou je začátkem jara první schůze organizačního týmu, kde se domlouvají různé přípravy, kdo, co a jak zařídí a podobně.

Podle čeho vybíráte kapely, které na ČWACHŤÁK FEST pozvete?
Kapely se snažíme vybírat dle popularity a hlavně i ceny. Víme, co si můžeme dovolit, a pokud je jedna kapela dražší, ale víme, že na ni přijdou lidé, doladíme zbytek line-upu menšími kapelami za nižší honorář.

Žádná akce se v poslední době neobejde bez sponzorů, jak je těžké zajistit pro ČWACHŤÁK FEST sponzory?
Těžké to je. Máme pár svých stálých sponzorů, kteří nás podporují od počátku, za což jim velice děkujeme, protože bez nich by to nešlo. Jinak se snažíme hledat i nové, ale každý rok je to těžší.

ČWACHŤÁK FEST

ČWACHŤÁK FEST

Neuvažujete o tom, že byste festival udělali vícedenní?
Párkrát už tu ten nápad padl, ale zatím nic vážného.

Pamatuji si, že v 90. letech byla Třemošnice velice oblíbenou zastávkou všech rockových kapel naší scény, máte ambici na tuhle dobu navázat?
Bylo by to fajn. Ale v dnešní době je to o dost složitější vzhledem k množství pořádaných akcí všude okolo.

Ptám se proto, že jsem v poslední době v třemošnickém KD zaznamenal několik rockových koncertů, které pokud vím, pořádáte také vy…
Ano, to pořádáme. Chceme, aby se tu něco dělo. A hlavně nás to baví.

Nepřemýšleli jste o tom, že by ČWACHŤÁK FEST mohl mít také svou zimní obdobu?
Zatím ne.

Na závěr se musím zeptat, co chystáte na festivalu do budoucna. Jaké kapely byste na festivalu rádi viděli?
Do budoucna bychom rádi pozvali například kapely Harlej, Tři sestry nebo Wohnout. Jinak se budeme snažit festival zlepšovat a zdokonalovat k radosti všech návštěvníků.

Ještě dodejme, že letošní ročník ČWACHŤÁK FESTU se uskuteční 22. 7. na třemošnickém koupališti.