Text: Luboš Hnát
Foto: Archiv Ivana Rösslera, Ája Dvořáčková (ilustrační foto)
Umělecká agentura Ivana Rösslera loni uspořádala Československý beat-festival po padesáti letech, který se u fanoušků setkal s velkým ohlasem. Letos se proto stejná agentura rozhodla přichystat tuhle přehlídku znovu, tentokrát již jako dvoudenní. Zdá se tedy, že se tradice Československých beatových festivalů vrací. V následujícím rozhovoru jsem si o nich povídal s IVANEM RÖSSLEREM.
Vloni jste po půlstoletí zorganizoval Československý beat-festival. Co vás k tomu vedlo?
Byl jsem na prvých dvou ročnících (1967, 1968) v pražské Lucerně. Kdo zažil tu dobu, která nás tehdy obklopovala, byl nadšen. Celý nápad vznikl tak, že jsem si povídal se svým přítelem Jiřím Rybářem o Synkopách 61 a napadlo nás udělat něco v Lucerně. Vzpomněl jsem si na první Československý beat-festival a uvědomil jsem si, že to je už padesát let. A tak jsme si řekli, že je to příležitost nejen pro Synkopy 61, které tam hrály a dokonce byly oceněny, ale i pro další kapely, které tu dobu zažily.
Jak bylo náročné takový festival připravit?
Ani se neptejte. Byla to práce na skoro celý rok a na plný úvazek. Naštěstí mám funkční agenturu, která celou akci mohla zastřešit. Měl jsem to štěstí, že o spolupráci projevilo zájem Rádio Beat a že je tady internet. Obě média způsobila, že akce vzbudila zájem, a pak už to bylo zdánlivě snadné.
Jaký byl ohlas od fanoušků?
Bylo plno a z Lucerny většinou odcházeli spokojeni.
Jak ze svého pohledu loňský ročník hodnotíte?
Byl natolik úspěšný, že jsme do toho šli znovu. Supraphon dokonce udělal speciální desku, na které jsou nahrávky z 1. československého beat festivalu z roku 1967. Desku jsme ten večer pokřtili, koncert natočila a odvysílala Česká televize. Na začátečníka docela dobré.
Pod hlavičkou Československého beatového festivalu se letos konají, pokud se nepletu, čtyři koncerty. Proč jste se k tomu rozhodli?
Především jsme obnovili soutěž, a to je z mého pohledu užitečné, protože tak na festival dostaneme mladší kapely. I když se hlásili i veteráni, například Brutus. První kola se odehrávala na internetu. Máme speciální hlasovací software, a tak v první fázi může kapely hodnotit prakticky neomezený počet odborníků, a to klidně ze svého domova, po chvilkách, jak mají čas. Do druhého kola se vybírala dvacítka z devadesáti kapel! Pak porota vybrala sedm kapel, tu osmou z baráže (tedy z 13 kapel) vybírali fanoušci prostřednictvím esemesek. Aby nebyli diváci zmateni, situovali jsme finále do Brna, které proběhlo 3. listopadu. Zvítězily dvě slovenské kapely, které se prosadily s téměř stejným výsledkem: Karol Komenda Group a The Gang. Ty si zahrají na Koncertu legend v Lucerně 16. prosince.
Koncert Černý racek a ti druzí… je pocta třem hudebníkům, kteří se shodně narodili 13. listopadu. My jsme je ve stejný den uctili vzpomínkovým koncertem. Synkopy 61 připomenuly legendárního Oldřicha Veselého a Jana Čarvaše. Lešek Semelka rovněž připomenul Oldřicha Veselého (potkali se v Blue Effectu) a Martha a Tena Elefteriadu zavzpomínaly na písničkáře Boba Frídla a na kytaristu, textaře a skladatele Aleše Sigmunda, který nedávno tragicky zahynul.
Pražský beat-festival bude dvojdenní. Proč?
Původně trval dokonce tři dny. První den bude Koncert legend, kde zahrají i oba zmínění vítězové ze soutěže. Ten druhý koncert mne napadl, když jsem si vzpomněl na legendární pražský Junior klub Na Chmelnici. Ten byl v 80. letech malou oázou rockové svobody. A tak vznikl koncert Starci na chmelnici, který se uskuteční 17. prosince, opět ve Velkém sále Lucerny.
Logistika a organizace dvojdenního festivalu je určitě velmi náročná…
Příprava trvá rok. Už na jaře se musí podepisovat smlouvy, jednat, scházet se, „krmit“ weby a facebook. Když pak nastane den koncertu, už je vše snadné. Mám dobré spolupracovníky.
Na jaké kapely se můžeme v Lucerně těšit?
Budou to rokenrolová legenda Pavel Sedláček se skupinou Cadilac, Peter Lipa, který slaví letos sedmdesáté páté narozeniny a je stále skvělý. O pět let mladší Luboš Andršt ho doprovodí se svým Blues Bandem. Senzační spojení! Slovenští legendární The Buttons s Dodo Šuhajdou hráli v Lucerně už před jednapadesáti lety na prvním ročníku festivalu. Markýz John vznikl v roce 1967, takže další veteráni – současný kapelník Vladimír Růžek ve skupině působí letos rovných čtyřicet let. Tichá dohoda je relativně nejmladší, ale je také na scéně více než třicet let. A Progres 2? Ten má letos padesátiny a Lucernou vyvrcholí turné, které si k tomu výročí nadělili. K tomu přidejme ještě kapely Karol Komenda Group a The Gang, které jako vítězové soutěže koncert omladí.
Druhý den je zmíněný koncert Starci na chmelnici. Dybbuk vznikl v roce 1981 pod názvem Plyn a byl to původně dívčí bigbít. Dnes kapela hraje i pod názvem Zuby nehty, ale na tomto koncertu vystoupí pod historickým názvem. Mohykáni naší undergroundové scény jsou Garage s Tony Ducháčkem: na Chmelnici byli legendou. Abraxas se Slávkem Jandou jsou na scéně více než čtyřicet let a jsou stále dobří. The Plastic People of the Universe jsou ikonou, víc k nim není třeba dodávat. A Jasná páka s nestárnoucím Davidem Kollerem bude jasným vyvrcholením koncertu
Jak je to se vstupenkami? Prodáváte je na každý den zvlášť? Existují i nějaké zvýhodněné permanentky?
Vstupenky se prodávají na každý koncert zvlášť. Permanentky technicky nešly, s tím já nic neudělám. Ale věřím, že to fanoušky neodradí.
Na závěr rozhovoru se nemůžu nezeptat, co plánujte na příští rok?
Určitě budeme pokračovat v soutěži a Lucernu plánujeme na prosinec zatím na dva dny, pokud bude dobrý nápad pro ten druhý koncert. A hlavně hodláme zůstat českoslovenští nejen podle názvu, ale chceme, aby se opět zúčastnily i slovenské kapely. To, že v soutěži letos jasně zvítězili slovenští umělci, je příjemně překvapivé.
Zbývá zopakovat, že Československý beat-festival se uskuteční v pražské Lucerně ve dnech 16. a 17. prosince. Prvý den půjde o Koncert legend, který začne v 17 hodin, a druhý den se na pódiu od 18 hodin objeví Starci na Chmelnici. Vstupenky od 350 a 300 korun zakoupíte v síti Ticketmaster / Ticketpro.