Text: Luboš Hnát
Foto: Milan Hašek, archiv Paula Kowacze
Publikováno 4. 4. 2019
Letošní rok je bohatý na různá kulatá a půlkulatá výročí. Jedno z nich slaví kytarista a vůdčí osobnost hardrockových Red Baron Band (RBB) PAUL KOWACZ, který v březnu oslavil své čtyřicáté páté narozeniny.
Pavel začínal jako kytarista ve skupině Dogs, kde ovšem ještě nebyl stálým členem, ale pouze občasným hostem. První parta, v níž Kowacz působil, se jmenovala Crosstown Traffic. Ta ale brzy změnila název na General Purpose, ostatně názvy tahle formace střídala celkem často. Kapela tehdy hrála zejména coververze od Ten Years After, Deep Purple či Uriah Heep. Už tady ale kytarista zkoušel psát i vlastní skladby.
Po rozpadu General Purpose vznikla kapela Burning Ways, tu kromě Kowacze (kytara) tvoří ještě Matyáš Sedlák (basa) a Radek Horník (bicí). Asi po roce přichází klávesák Ondřej Štěpánek a vzniká tak první sestava jeho „životní“ kapely Red Baron Band (RBB). Obsazení se často proměňovalo a po nějakém čase se za mikrofon staví zpěvák Honza Holeček, známý z účinkování v kultovní hardrockové partě Freeway Jam. RBB dosud vydali jedno živé a čtyři studiová alba, pod dvěma z nich – The First Album (2000) a In The Light (2003) – je skladatelsky i aranžérsky spolupodepsán zpěvák Honza Holeček. Kapela v současnosti vystupuje ve složení Paul Kowacz (kytara), Radek Horník (bicí), Jiří G. Rubeš (basa) a Marika Postlerová (zpěv). Navíc RBB právě pracují na nahrávání desky, která by se měla jmenovat Last Chance, tedy Poslední šance. Název není zvolen náhodně a sám lídr RBB jej vysvětluje následovně: „My si z toho trošku děláme legraci. Ale je to taková poslední šance, jak se postavit znovu na nohy.“
Paralelně s RBB ještě existují další dvě formace, ve kterých je možné slyšet Pavlovu kytaru. Jednak bluesrocková partička Revolver 66, kde ještě hrají Radek Horník (bicí), Jiří G. Rubeš (basa) a americký zpěvák Bryn Stephens. Posledně dva jmenovaní jsou členy i seskupení, které si říká Three Hundred Thirty Three (333), kde ještě působí: Petr Chmela (bicí) a Katka Petráňová (klávesy, zpěv, perkuse). V roce 2017 jim vyšlo eponymní živé album, na kterém posluchači naleznou pouze předělávky světových hitů. Jistě není bez zajímavosti, že deska byla vydána na vinylu. O rok později se objevila rozšířená verze na CD, DVD a s barevným vinylovým singlem. Toto vydání má víc jak 30 minut bonusových materiálů.
Kromě Red Baron Bandu byl Paul Kowacz členem ještě několika dalších skupin. Jednou z nich je The Way. Tahle parta působila v letech 2002-2004 a hrála v sestavě: Honza Holeček (zpěv), Paul Kowacz (kytara), Paul Schenzer (bicí), Dušan Kovář (basa) a Honza Moc (housle). The Way v roce 2003 vydali jediné demo.
Název skupiny KUHORAKO je odvozen od počátečních písmen jmen jejich protagonistů. Sešli se tu: Vladimír „Guma“ Kulhánek (basa), Honza Holeček (zpěv, klávesy), Pavel Razím (bicí) a pochopitelně Paul Kowacz (kytara). Kapela fungovala v letech 2012 – 2014 a bohužel za sebou nezanechala žádnou oficiální nahrávku. Záznamy z jejich vystoupení je možné nalézt na Youtube. Její podstatnou část (bez Pavla Razíma, kterého zde nahradil Radek Horník) měli fanoušci možnost vidět na nedávném koncertě v pražském klubu Vagon, kde kytarista oslavil své půlkulaté jubileum. A bylo věru co poslouchat, klubem zněly takové hity jako Walking In My Shadow od Free či Sunshine Of Your Love z repertoáru Cream.
Nepřehlédnutelný je v Pavlově hudebním životopise také projekt 74 Psychedelic Machine, v němž se setkal s francouzským kytaristou Jamesem Mac Gawem ze známé skupiny Magma. Trio doplnil osvědčený bubeník Radek Horník. Sestava stihla natočit tři instrumentální skladby. Jenže Jamesovi byla diagnostikována rakovina a vrátil se zpět do rodné Francie. Jejich společně plánované album tak nikdy nespatřilo světlo světa.
Mimo výše uvedené projekty má Kowacz na svém kontě také spolupráci s moha významnými osobnostmi české rockové scény. Jmenujme například Luboše Andršta, Zdeňka Juračku, Emila Viklického, Radka Krampla či Zuzanu Michnovou.
Byť poněkud opožděně, přeje Rockový svět Pavlovi hodně zdraví, štěstí a dobré muziky do dalších let.