Text: Luboš Hnát
Video: Youtube
Publikováno: 25. 11. 2020
NEIL YOUNG je pravděpodobně nejslavnějším kanadským rockovým písničkářem, který má žánrové přesahy do folku a country. Protože nedávno tento umělec oslavil pětasedmdesáté narozeniny, přináší Rockový svět malé ohlédnutí za jeho celoživotní kariérou.
Narodil se 12. listopadu 1945 v Torontu, mládí strávil v malém městečku Omemee, vzdáleném od něj asi 130 kilometrů. V šesti letech prodělal obrnu, kvůli níž dodnes mírně kulhá. Jeho hudební kariéra začala ve Winnipegu, kam se po rozvodu svých rodičů s matkou odstěhoval.
V roce 1963 Neil Young stál u zrodu školní partičky The Squires, která měla na svém repertoáru převážně převzaté skladby od The Shadows, The Ventures a The Fireballs. Young si tu však odbyl své první autorské pokusy. The Squires ale byla pouze kapela regionálního významu.
Youngova hvězda začala poprvé naplno zářit v roce 1966, když se stal členem Buffalo Springfield, kde se poprvé setkal se Stephenem Stillsem. Skupina se z Kanady přesunula na západní pobřeží USA, kde hrála po tamních klubech. Mimochodem Neil Young ve své knize Hipíkovy sny přiznal, že až do roku 1970 pobýval ve Spojených státech ilegálně.
Další významnou kapitolou umělcova hudebního životopisu se stalo uskupení Crosby, Stills, Nash and Young (CSNY), které v této sestavě debutovalo na legendárním Woodstocku 18. srpna 1969. Formace se u posluchačů zapsala nesmrtelnými hity jako: Allmost Cut My Hair, Helpless či Country Girl. Všechny se objevily na prvním albu CSNY Déja Vu (1970), které vyšlo i u našeho Supraphonu.
Patrně nejvíce se všaj Neil Young proslavil pouze pod svým jménem. Do této etapy můžeme počítat i jeho účinkování s kapelou Crazy Horse. Velký úspěch přineslo především album Harvest (1972) obsahující evergreeny Heart Of Gold a Old Man, které u nás pod názvy Dětské šaty a Moje místo zpíval Petr Kalandra.
Kladného přijetí se dočkaly i desky After The Gold Rush (1970) a On The Beach (1974). Mezi jeho nezapomenutelné hity patří například Ohaio nebo Hey, Hey, My, My a samozřejmě Rockin‘ In The Free World. Svými písněmi Young často vypráví příběhy, které prožil na vlastní kůži. Například v Mr. Soul popisuje, jak přímo během koncertu prodělal epileptický záchvat.
V osmdesátých letech si prošel syntezátorovým obdobím čímž si odradil spoustu fanoušků, nové však skoro žádné nezískal. Hodně se angažuje v ekologii a záchraně deštných pralesů. Tuhle svou aktivitu často promítá i do svých koncertů, a to jak do textů písniček, tak slovních deklamací, a dokonce i do pódiové stylizace
Opomenout nelze ani jeho spolupráci s grungeovými kapelami, díky které Neil dostal přezdívku kmotr grunge. Na tomto poli je nejznámější mistrovo spojení s Pearl Jam, které vedlo ke skvělé desce Mirror Ball (1995).
Neil Young není jen muzikant, ale i filmař a spisovatel. V češtině vyšly jeho dvě knihy: již zmíněné Hipíkovy sny (Nakladatelství lidové noviny: NLN, 2013) a Special de Luxe (65. pole, 2017). Pokud k nim přičteme ještě dílo jeho otce Scotta Younga Neil a já (Volvox Globator, 1999), má čtenář, který se zajímá o život kanadského umělce, dostatečný výběr, kde čerpat informace.
Neil Young si už v rockovém panteonu postavil už hodně vysoký pomník, který ještě jistě něčím ozdobí.