25. 7. 2019 – Lucerna Velký sál, Praha
Text: Luboš Hnát
Foto: Tomáš Rozkovec
Publikováno: 30. 7. 2019
V letošním roce uplyne pětadvacet let od památného koncertu Pink Floyd na Strahově. Je tedy symbolické, že naši metropoli po čtvrt století opět rozezněla jejich hudba. Do Velkého sálu Lucerny totiž zavítal bubeník Nick Mason, aby zde představil svou formaci NICK MASON’S SAUCERFUL OF SECRETS, s níž hraje písně z raného a pro mnoho fanoušků také méně známého období slavné skupiny.
Členy jeho bandu jsou ještě kytaristé Lee Harris a Gary Kemp, který je známý coby zakladatel novovlnné legendy Spandau Balet. Klávesové nástroje obsluhuje Dom Beken a na basu hraje slovutný Guy Pratt, který svého času sjezdil s Pink Floyd celý svět. V Praze se navíc baskytarista předvedl jako neskutečný tahoun a motor kapely.
Pár minut před dvacátou hodinou se rozeznělo úvodní intro a úderem osmé se vyprodaná Lucerna dočkala samotných hudebníků. Úvod vystoupení obstarala hned trojice skladeb z alba The Piper Of The Gates Of Down (1969): Intersellar Overdrive, Astronomy Domine a Lucifer Sam. Velké odezvy se dočkala především druhá jmenovaná, která je z nich asi nejznámější.
Hned od počátku zaujal výtečný zvuk, ve kterém sice byla jasně patrná dominance bicích hlavního protagonisty, ale rozhodně se v něm neztratily ani nástroje ostatních muzikantů. K psychedelické hudbě neodmyslitelně patří také barvy: světelná show jimi tedy hýřila, byla neuvěřitelně pestrá a přitom velice vkusná. Na své si tedy přišlo nejen posluchačovo ucho, ale i oko.
O zpěv se přibližně rovným dílem podělili Gary Kemp a Guy Pratt, v doprovodech se tu a tam přidávali i Lee Harris a Dom Beken. Jak už bylo naznačeno v úvodu, kapela vybírala písně z prvních šesti alb Pink Floyd. Nejvíce, hned pěti skladbami, byla zastoupena deska, která dala tomuto uskupení jméno, tedy Saurceful Of Secrets (1968). Na samotnou titulní píseň došlo až v přídavku, zatímco v průběhu koncertu zazněly Let There Be More Light, Remember A Day a zejména úchvatná psychedelická jízda Set The Controls For The Heart Of The Sun. Všechny potěšila i dvojice singlovek Arnold Layne a See Emily Play, které obě vyšly v roce 1967.
O něco rockovější polohu reprezentovala Atom Heart Mother ze stejnojmenné nahrávky vydané v roce 1970. Orámovala ji „folková“ If, respektive If (Reprise): také ona pochází desky Atom Heart Mother. Poslední peckou základního setu se stala One Of These Days z alba Meddle (1971). Po ní se kapela odebrala z pódia.
Na přídavek se naštěstí nemuselo dlouho čekat. Zazněly v něm již zmíněná Saurceful Of Secrets a celý téměř dvě hodiny trvající večer zakončila příjemná Point Me At The Sky.
Srovnání koncertu Nick Mason’s Sacerful Of Secrets s loňským vystoupením Rogera Waterse v O2 areně vyznívá lépe pro bubeníkovu skupinu. Jejich psychedelická show byla totiž daleko autentičtější a uvěřitelnější než výpravná politická agitka bývalého baskytaristy Pink Floyd.
Celá fotogalerie: