Within Temptation, Free Fall

Praha – Incheba Aréna – 11. 3. 2014
Text a fotoIng. Hohy

Krátce po vydání svého nového alba Hydra jej přijela holandská skupina Within Temptation představit v rámci „Album Tour 2014“ i do Prahy. Někdo by možná mohl namítat, že Within Temtation už patří spíš do popu a tady na Rockovém Světě tedy nemají co pohledávat. I když k tomu skupina možná podle posledních dvou alb pomalu směřuje, po úterním koncertu si myslím, že stále má co nabídnout i fanouškům tvrdší muziky.

Chvilku po příchodu na místo konání jsem byl příjemně překvapen. Na vstupence jsem sice měl napsáno, že akce začíná v 20.00, ale už chvilku po půl osmé na pódium nastoupila předkapela Free Fall pocházející z Uherského Hradiště. Odehráli asi tři čtvrtě hodiny rocku/metalu, střídavě česky a anglicky. Zejména tvrdší a rychlejší skladby se mi sice líbily trochu víc, ale celkově myslím skupina podala dobrý výkon a svůj úkol splnila výborně.

Po přestávce a přestavění pódia ve tři čtvrtě na devět mohli před vyprodanou arénou spustit svou show hlavní hvězdy večera – Within Temtation. Dvouhodinové představení bylo rozdělené na dvě hlavní části. V první polovině se hrály novější skladby z posledních dvou alb, hlavně poslední album Hydra zaznělo skoro celé. Druhá část patřila hlavně osvědčeným hitům z dřívější doby jako například „Stand My Ground“, „Jillian“ nebo „Ice Queen“. V přídavku pak mimo jiné zbyl čas i na cover „Summertime Sadness“ zpěvačky Lany Del Rey. Celý večer ukončila „Mother Earth“.

Stage byla bohatě nasvícena, stroboskopy blikaly, sem tam vyšlehly plameny, jako pozadí sloužila velkoplošná obrazovka, v tomto ohledu nic nechybělo. Škoda jen, že víc světel nemířilo na pódium zepředu, často totiž byly místo členů kapely vidět jen jejich siluety. Zvuk byl spíše průměrný. Pokud hrály nástroje samostatně, tak zněly výborně, ale jakmile začali hrát všechny naráz, tak se jednotlivé zvuky slily do jednoho a nedalo se moc rozlišit co je co. Naopak proti výkonům jednotlivých hudebníků nemůžu namítat nic, zejména zpěvačka Sharon byla fenomenální. Koncert po celou dobu výbornou atmosféru.