10. 5. 2019 – Městský společenský dům, Kolín
Support: MetalCraft, Roxor
Text: Zdeněk Stejskal
Foto: Archiv Chrise Holmese, plakát
Publikováno: 17. 4. 2018
Opravdový rock´n´rollový svátek byl vyhlášen na pátek 10. května do kolínského Městského společenského domu. Po 4 letech se českému metalovému publiku vrací rockový divočák CHRIS HOLMES, zakládající člen legendární americké formace W.A.S.P., tentokrát se svou novou drsnou smečkou MEAN MAN. A aby toho nebylo málo, tak celý večer otevřou tuzemské metalové party MetalCraft a Roxor. Chris Holmes je jednou z nejvýraznějších postav rockové losangeleské scény 80-tých a 90-tých let a pravým představitelem nezkrotného divokého života rockové hvězdy.
Narodil se 23. června 1958 v kalifornském Glensdale a mládí prožil v Kanadě. Hudební kariéru začal na přelomu 70-tých a 80-tých let v Los Angeles v kapelách Buster Savage, LAX a Slave. Opravdovým zlomem v kariéře se však stává seznámení s dalším podobným týpkem, křiklounem s indiánskými kořeny Blackie Lawlessem. Spolu s ním a dalším kamarádem z mokré čtvrti – Randy Piperem, zakládají kultovní formaci W.A.S.P., později známou po celém světě.
V kapele působí v letech 1983 až 1990, kdy vyvrcholí spory způsobené částečně ponorkovou nemocí, setkání několika eg a v neposlední řadě závislostmi všeho druhu. Před tím však stíhají vydat 4 skvělá alba: eponymní debut, The Last Command, Inside The Electric Circus a The Headless Children. Za zmínku také stojí výborný „živák“ Live..In The Raw z roku 1987, který vyšel i ve formátu VHS.
Velký ohlas také způsobilo jeho vystoupení v kultovním dokumentárním filmu: „The Decline Of Western Civilization Part II: The Metal Years. Jeho totálně opilé interview, které se prolíná celým filmem, v bazénu na nafukovacím křesle a v obklopení lahví s vodkou se stalo doslova legendou. Film sám pojednává o životním stylu heavy metalových hvězd konce 80-tých let, ale Chrisův přínos tomuto snímku zcela zastíní i hvězdy typu Kiss, Ozzy Osbourna, Megadeth nebo třeba Alice Coopera.
Po odchodu z W.A.S.P. se pár let užívá život rock´n´rollové hvězdy se vším všudy, třeba i krátkým manželstvím na začátku 90-tých let s kytaristkou a zpěvačkou Litou Ford (ex- Runaways).
Hodně fanoušků však potěší, když v roce 1996 utichnou spory a Chris se vrací do své původní kapely, kde setrvá až do roku 2001, kdy se zdá, že odchází nadobro. Podílí se však na dalších skvělých albech – Kill, Fuck, Die, Helldorado a stihne ještě nahrát kytary k desce Unholy Terror.
Poté spolupracuje na mnoha projektech a nahrávání různých metalových kapel anebio se třeba zúčastní natáčení dokumentu o Randy Rhodsovi v roce 2007. V roce 2010 se spojí s bývalým kytaristou W.A.S.P. Randy Piperem, zpěvákem Rickem Lewisem (Animal),Steve Ungerem z metal Church a Stetem Howlandem (Blackfoot,Lita Ford, W.A.S.P.) a vytvářejí tzv. supergroup Where Angels Suffer.
Když se v roce 2012 potřetí ožení s Kathy Sarah Holmes, rozhodne se vydat své první sólové album. Vychází v listopadu téhož roku pod názvem Nothing To Lose vlastním nákladem a ve vlastní distribuci. Po nečekaném úspěchu alba se vzápětí vrhá na skládání a nahrávání nového materiálu na druhou desku, která se jmenuje Shitting Bricks. Obě budou samozřejmě, včetně dalších věcí, k dostání i na pražském koncertu. Určitě dojde i k setkání s fanoušky, podpisovky a focení. Vystoupení bude v délce cca 1 a půl hodiny a kromě vlastní sólové tvorby, samozřejmě musí zaznít i songy W.A.S.P., které fanoušci na všech jeho koncertech vyžadují.
Formální založení kapely MetalCraft proběhlo sice již na sklonku léta 2014, ale od slov k činům bylo ještě daleko. Až na jaře 2015 se do set-listu složeného z coverů známých metalových pecek začínají přimíchávat vlastní věci a vyrovnávají poměr. Dnes již s převahou vede autorská tvorba, ale občas nějaký dobře mířený cover je přece moc fajn… MetalCraft stojí pevně na základech NWOBHM s trochou toho glamového větru v zádech. MetalCraft si premiérově zahrál v pražském klubu Fatal jako host kapely Faidon a poté jsme otvírali malý festival Štokfest v Českém Brodě. Pak v klubu Modrá Vopice po boku holandských Divine Rebellion a zase ve Fatalu jako support německých kapel Dimeless a Defy The Laws Of Tradition.
Na sklonku roku 2015 vychází EP-CD Feel The Fire a na jaře 2016 vzniká první video GET UP NOISE, které se stává clipem měsíce na TV REBEL a v celoročním finále se vyšplhá na bronzovou příčku. Kapela koncertuje po boku ostřílených borců, jako jsou DOGA, TÖRR nebo DODO Doležal.
V březnu 2017 spatřuje světlo světa druhé video DREAM IN YOUR EYES a ihned po nasazení do Czechparády na TV REBEL je dvojnásobně zlaté a jednou stříbrné. MetalCraft si opět po roce díky diváckým hlasům užívá titul kapela měsíce. Bohužel v té době dochází i k vážným názorovým neshodám nejen v hudebním směřování kapely do budoucna. Vše vrcholí v dubnu 2017 odchodem kytaristy Tomáše Pavelky. MetalCraft v květnu odehrává koncert s kapelami LORETTA, POPKILLERS a FURIE se záskokem Martinem Ježkem. Kapela ještě své řady rozšiřuje v červnu 2017 o kytaristu Karla Eremiase ale tato narychlo slepená sestava nemá dlouhého trvání. MetalCraft prožije své znovuzrození až na začátku roku 2018, kdy se opět vrací do plné práce omlazený, posílený, s hutnějším a ostřejším zvukem. S novou krví na palubě v podobě talentovaných kytaristů Tomáše a Štěpána.
Formování začalo už poněkud dřív ale oficiálně se vystupování původně hodně speedově zaměřené party počítá od roku 1988. Kapela v té době hraje ve složení Radek Vaníček (zpěv), Dan Reissaus (kytara), Michal Žáza (kytara), Roman Matěj Veselý (basa) a Honza Severa (bicí). Honza jako talentovaný malíř a se ještě postaral o vyhlášenou pódiovou scénu, které vévodil svého času obrovský zubatý lebkoun a zároveň může za kompletní grafickou podobu loga i prvního alba natočeného u Petra Jandy v roce 1991 za pouhé tři dny. Out Of Periphery je ale zároveň jediným a posledním studiovým záznamem kapely s hlasem Radka Vaníčka, protože ten záhy skupinu opouští a nastává první nečekaná pauza v dobře rozjeté skupině. Několik pokusů najít nového zpěváka ztroskotalo a tak kapela opravdu končí.
Jenže Danovi i Honzovi myšlenka na znovuobnovení dobré party stále nedá spát a tak se jednoho večera v roce 1996 po koncertě rockové témeř legendární party TELEGRAF rozhodnou oslovit Ondru Marka jestli by ve volných chvílích neobsadil post zpěváka v ROXORU. Po nadšeném souhlasu se vybudoval repertoár spíš hard and heavy zaměření a začala poměrně krátká série koncertů. Nešťastný úraz Dana Reissause který způsobil nemožnost pokračování ve hře na kytaru udělal tečku za zhruba ročním působením nového seskupení. Zůstal jen demosnímek ze zkušebny, který jsme zplodili za víkend, kdy pivo teklo proudem. Nahráli jsme ho stylem „všichni najednou“ a Ondra dokonce během zpěvu ještě celou nahrávku obsluhoval od mixu, taky podle toho vypadá.
Léta běžela, ruka Danova se opět mohla chopit kytary a hrábnout do strun a zbytek týmu mezitím už sice usazený v různých jiných seskupeních neodolal lákání zúčastnit se jako hosté jednoho mimořádně významného výročního koncertu ke třicetinám TELEGRAFU. V něm už v té době hraje na basu i Roman Matěj Veselý a tak spřízněnost kapel dává naději k novému začátku. Původně jen na jeden koncert, ale nakonec až do dnešních dnů se znova rozběhla kovová mašinérie z nymburských hradeb. Jen místo hodně zaneprázdněného Honzy Severy usednul po výročním koncertu za bicí soupravu Julda Botoš z poděbradské kapely SIBET . A v této sestavě ROXOR můžete vidět i v roce 2019.