Visací zámek – Punkový království musíš mít v hlavě

Foto: Warner Music, Kačka Smidová

Visací zámek - Punkový království

Legendární punkový inženýři 27. 2. 2015 vydali již své desáté řadové album – „Punkový království“. Na sklonku minulého roku byl korunován punkový král Honza ‘Honny‘ Haubert I. Počátkem letošního roku bylo po celých Čechách a obojí Moravě vyhlášeno samotné Punkové království. Měl jsem tedy dost důvodů k tomu, abych vyzpovídal samotného punkového krále Honzu Hauberta a jeho prvního rádce Michala Pixu.

Deska Punkový království vychází po dlouhých pěti letech, kdy vyšla dnes již legendární Klasika. Proč jste si mezi oběma deskami dali tak dlouhou pauzu?
HH: Nám to přišlo normální. Mezitím jsme slavili 30 let, vyšel nádherný komplet Sakumprásk a natočili jsme druhý klip ke Klasice, Prezidenta. No a pak jsme v klidu začali zkoušet nové písně.
MP: Jak už nedávno vtipně pravil Honny, čas se stále více smršťuje a smršťuje, tak že to, co před 20 léty trvalo rok, tak dnes zabere let pět..

Na desce se odvíjí příběh ze života zralého punkáče, co vás k tomuto příběhu inspirovalo?
HH: Fakt se ti zdá, že se tam odvíjí nějaký příběh? No to je senzační! My jsme už na Žofíně předvedli, že si příběh dokážeme vycucat z prstu. Ale je pravda, že konečné řazení písniček mě samotného překvapilo a fungovalo jako soundtrack. Akorát jsem váhal, jestli je to komedie nebo drama. Nějak zvláštně se mi to přelévalo.
MP: Tak ne všechny písně jsou ze života zralého punkáče… Píseň č. 2 (Fáro) toto vyvrací. Je to taková groteska o punkáčovi, který svůj boj s pubertou ještě nevybojoval, má své sny a touhy, chce mít fáro, aby mohl oblbovat holky a ukázat světu svoje JÁ…

Deska tentokrát není pouze punková. Pro někoho možná poněkud překvapivě je na ní slyšet i jedna až psychedelická písnička. Co vás vedlo k takovému experimentu?
HH: Jestli myslíš Volské intro, tak to je to, co jsme vždycky chtěli hrát, ale nesměli jsme. Teď jsme konečně využili tvůrčí svobody.
MP: Máš na mysli Volské intro, nebo snad přímo Žulového vola? V případě Volského Intra si troufnu tvrdit, že jde přímo o SCHIZOFRENNÍ PSYCHADELII… Vznikla proto, že jsme odjakživa chtěli takovéto věci dělat, ale nikdy jsme si netroufli… Další důvod samozřejmě je, že nám to přišlo jako vhodné intro pro Žulového vola, který též má prvky temného undergoundu a psychadelie, navíc podpořené skvělým textem prokletého básníka Christiana Morgersterna.

Texty na desce jsou vesměs vtipné, závěr příběhu bohužel už tak vtipný není…
HH: Je to tak, konec je pochmurný. Od kompozice Linka 155 je to samá hrůza: válka s klíšťaty, strašlivý pohřeb a Žulový vůl i s Volským intrem… Ale bez vtipu to snad není.
MP: Vždyť taky poslední 3 tracky jsou dost temné songy samy o sobě… Nebožtíka bych zaškatulkoval do postpunku konce 70. let a paralelu bych hledal možná někde u Joy Division a pak už jsou tam obě výše zmíněné psychedelie… Inu, „ŽÁDNÁ PRDEL!!“ U Žulového vola máš navíc na výběr, zda i Ty chceš zůstat volem žulovým…

Visací zámek

Hodně mě překvapila informace, že písničku „Žulový vůl“ jste hráli už ve svých začátcích, vůbec jsem jí neznal, proč jste jí tak dlouho drželi pod ‘visacím‘ zámkem?
HH: Prostě jsme na tu píseň úplně zapomněli.
MP: Hráli jsme ji asi jen párkrát. V té době „plodnosti“ jsme mnohdy odehráli koncerty, kde bylo 70% repertoáru plně novejch písní oproti předcházejícímu koncertu.

Máte v zásobě ještě nějaká podobná překvapení?
HH: Jasně, ale překvapení se neprozrazují.
MP: Visací Zámek složil na 300 písní, ale nahráno jich bylo, včetně archivních desek, možná na 200? Tak že tam určitě ještě nějaké neznámé čekají…

Honny, nedávno jsi byl jmenován punkovým králem, co tato funkce obnáší?
HH: Vůbec nic, v punkovém království panuje anarchie a total chaos. Akorát nesmím zašantročit Punkovou Korunu.

Jde o dědičný nebo volený titul?
HH: Pokud vím, jsem prvním králem punku v Čechách a obojí Moravě, dědičné to tedy nebude. Nejspíš mě zvolil Král Pitomců s knížetem pornofolku. Myslím, že Modřický baron byl taky pro…

1. ledna jste vyhlásili Punkové království. Reagovali nějak naši političtí představitelé na jeho vyhlášení?
HH: My se o vaše politické představitele vůbec nezajímáme. Doufám, že oni o nás taky ne.

Visací zámek

Kde se vlastně Punkové království nachází a kde má ‘hlavní město‘? Mě nějak podvědomě napadlo, že by to mohl být Strahov.
HH: Na hlavní města se vůbec nehraje, každé punkové hnízdo dobré!
MP: Punkové království má každej někde jinde… Nejlepší je, když jej máš stále u sebe, ve svý hlavě…

Jak se vlastně v Punkovém království žije?
HH: Každý den je to jinak.
MP: Žije se v něm parádně!!! Teda pokud jsi schopen žít tak, aby se ti nesypaly do hlavy všechny ty stupidními věci, které nás stále obklopují.

Chystáte rozšiřovat území Punkového království i v zahraničí?
HH: Ani ne, nejsem Putin.

Od začátku března budete rozšiřovat Punkové království i do ostatních tuzemských měst. 26. března se dočká i Praha, kde dojde na slavnostní křest nového alba. V jakém duchu bude probíhat?
HH: Bude probíhat ve slavnostním duchu. Detaily, jak nás znám, dohodneme až den před křtem. I nějaké hosty se budeme snažit splašit, to se ví, v šatně je pak veseleji a na pódiu taky.

Turné k nové desce máte vlastně naplánované. Co přijde po jeho skončení – nějaké festivaly, nebo samostatné koncerty se zajímavými spolky?
HH: To turné bude dost dlouhé, takže se přelije až do venkovní sezóny a do festivalů. Na turné budou s námi Plexis, jednou i Punk Floid a nevylučuju další party.
MP: Turné budeme absolvovat většinou s našimi kamarády, slovutnými PLEXIS a pak bude následovat festivalová smršť. Už teď máme nasmlouváno na 30 koncertů do konce srpna…

Tak ať se vašemu království daří a expanduje i na další, punkem nepodrobená území.
HH: Punks not dead, ty vole!
MP: Díky a Punk s Tebou.

Visací zámek