Limetal – Máme za sebou obrovský kus práce

Foto: Kateřina Smid

Pár hodin před tím, než LIMETAL výtečným koncertem v pražském Lucerna Music Baru pokřtil své eponymní CD, jsem se v nedalekém baru sešel s kytaristou JARDOU BARTONĚM, abychom udělali následující rozhovor, ve kterém jsme kromě nové desky probrali i pár otázek z historie kapely.

Jako Limetal se na scéně pohybujete už rok a půl. Můžeš se pokusit ten rok a půl zhodnotit?
Tak především jsme udělali obrovský kus práce. Podařilo se nám dostat do povědomí fanoušků, což nebylo samozřejmé. Někteří fanoušci dokonce ani nevěděli, že už nejsme v Citronu a že hrajeme jako Limetal. To bylo zapříčiněno i tím, že se na stránkách Citronu pořád objevovali naše obličeje. Dokonce mi volali někteří kamarádi, kteří byli na koncertě Citronu a pak se divili, že tam nehrajeme. Takže bylo opravdu těžké se do toho povědomí dostat. Kromě toho jsme natočili spoustu muziky. Takže jsme pořád plní elánu a doufejme, že nám to vydrží.

Myslíš, že se to fanouškovské povědomí už změnilo?
Řekl bych, že už je to klidnější. Sice ty následky ještě cítit jsou, to asi bude ještě nějakou dobu trvat, ale já si myslím, že s touhle novou deskou už bude jasné, že jsme Limetal.

Dočetl jsem se, že dnešním koncertem chcete uzavřít první fázi existence kapely. Jak tomu mám rozumět?
Kdo to řekl tohle to? (smích) Ono to asi bude souviset s tím, že jsme se museli dostat do toho povědomí fanoušků, jak jsem už říkal.

Pojďme k nové desce. Jaký z ní máte pocit?
Hlavně jsme zvědaví, co na ní řeknou fanoušci. Protože podle mě je ta deska hrozně moc pestrá. Je to od heavy metalu až po rockovou muziku. Je na ní spousta melodických písniček. Takže je tam slyšet spousta melodií a myslím, že se nám hodně povedla.

Máte na ní už nějaké reakce?
Ano, fanoušci už se ozývají, a musím říct, že první reakce jsou hodně pozitivní. Dokonce už jsem četl první recenzi, tuším, že to bylo na Rockpalace, a ta byla taky hodně příznivá, a objevují se i další pochvalné recenze.

Deska vychází bez názvu. Proč?
(smích) Protože jsme se nemohli dohodnout na názvu, který by jí nejlépe vystihoval. A nakonec jsme si řekl, že jsme Limetal a hotovo, takže se deska jmenuje prostě Limetal. (úsměv) Ideální by bylo, kdyby se ta deska jmenovala „Pravdu ukáže čas“, ale to už jsme použili. (úsměv)

Desku jste nahrávali mimo jiné v Los Angeles. Proč jste se rozhodli točit desku v USA?
To je trošku zavádějící, ono se o tom hodně mluví, ale my jsme desku točili v našem domovském studiu Bomb Jack v Loučce u Hranic na Moravě, kde jsme byli hodně spokojení a nebyl důvod točit jinde. Takže v Los Angeles proběhla pouze produkce pianové verze písně „S větrem v zádech“.

Máte krátce po vydání desky, to by mohlo někoho svádět k domněnce, že teď budete odpočívat. Takže jak  bude nyní vypadat její propagace a váš program?
Odpočívat určitě nebudeme. (smích) Zatím to vypadá, že je velký zájem o pomalé písničky, které máme na desce. Chceme k nim tedy točit klipy, tak snad nám je vezmou i do televize. Máme naplánovaných spoustu koncertů, takže budeme co nejvíc hrát a pak uvidíme. Na podzim snad přijde nějaký další singl. Je taky možné, že další desku budeme točit dřív než za dva roky, což bývá většinou obvyklé. Záleží na spoustě věcí, ale těch nápadů máme zatím dost.

Deska je zatím k sehnání přes váš e-shop. Plánujete také jiné formy její distribuce, např. v kamenných obchodech?
Ano, deska samozřejmě bude k dostání i v kamenných obchodech. Myslím, že už jí nabízí Bontonland.

V loňském roce byla vydaná nahrávka „Pravdu ukáže čas“, která byla distribuovaná také přes službu GooglePlay. Budete tímto způsobem nabízet i novou desku?
Ano, o tom už jsme mluvili a i tento typ distribuce budeme podporovat. (Poznámka redakce- v době vydání rozhovoru je již deska na GooglePlay k dostání).


Odkud se vzal nápad, použít do písniček smyčce?
Smyčce jsou použity v písničce „Karolína“, což je song o mladé dívce, která společně se svým tátou jezdila snad na všechny koncerty Limetalu. Ale byla bohužel tak těžce nemocná, že se už nové desky nedožila a vloni na podzim navždy odešla. Hned v ten den, kdy jsem se to dozvěděl, mě napadla tahle melodie. Proto je taková komornější a ty smyčce přesně dotváří náladu písně.

Rád bych se na chvilku zastavil u desky „Pravdu ukáže čas“. Na ní jsou vesměs klasické hity Citronu s jinými texty. Co vás vedlo k tomu, abyste tyhle písničky nahráli znovu?
My jsme potřebovali hrát ten repertoár, který jsme v minulosti vymysleli. Jenže náš bývalý bubeník nechtěl dovolit, abychom ty písničky hráli s jeho původními texty. A protože jsme je strašně chtěli hrát, tak Jura napsal texty nové. Potřebovali jsme fanoušky s novou situací nějak seznámit. Tak jsme desku natočili jako studio live. Je to docela raritní CD. Takový celosvětový důkaz o tom, co se snad může stát jen v Česku.

V jednom z textů se zpívá ‚Překročit vlastní stín/Limetal-Zeppelin/to srovnání se tu vkrádá‘, nejde přece jen trochu odvážné přirovnání?
Původní text je ‚Citron-Led Zeppelin‘, a protože jsme to nechtěli použít, tak jsme použili ‚Limetal-Zeppelin‘. (smích)

A nejde tedy o trošku odvážné přirovnání?
(úsměv) Tady se nemyslí v žádném případě umělecké srovnávání. Je to spíš v tom, že prožíváme to samé, co prožívali oni. Turné, ‚sex, alkohol a  rock’n’roll‘. Takže je to v této rovině. Navíc je to text o dobách, když jsme tady byli strašně populární.

Aha, takže jsem ten text pochopil špatně já…
Nikoho z nás by samozřejmě ani ve snu nenapadlo, umělecky se srovnávat s Led Zeppelin. (smích)

Ve vašem repertoáru je i skladba „Zpověď“ s hlasem Standy Hranického. Máte ‚v šuplíku‘ ještě nějaké skladby s jeho hlasem?
Měli jsme dvě písničky, „Zpověď“ a „Rock ´n‘ roll démon“, ale další už dělat nebudeme. Těch záznamů je víc, ale nepočítáme s tím, že bychom udělali nějaké další věci se Standovým hlasem. Tohle byl takový spontánní nápad, jak vzdát hold Standovi k jeho nedožitým 65. narozeninám. Teď prostě jedeme dál.

A co pro fanoušky chystáte ve vzdálenější budoucnosti?
No, jak už jsem říkal na začátku, tento rok chceme propagovat novou desku. Teď už chystáme nějaké videoklipy. Na podzim chceme vydat singl. No, a máme pro fanoušky připravenou takovou lahůdku, se kterou ještě počkáme. Tu chystáme až k turné. Kdy bude, zveřejníme na našich stránkách.

Můžeš být konkrétnější?
Ale ano, (úsměv) budeme vydávat vinyl. Už je to nachystané, jenom to spustit. Bude to dvojalbum. Důvod je ten, že to CD je hodně dlouhé a na dvou stranách by to nebylo tak kvalitní, takže strany budou tři a na poslední čtvrté straně bude singl plus další dvě skladby, ale to už prozrazovat nebudu.

A co třeba vydat knihu?
O tom už jsme se taky bavili, byla by to spíš vzpomínková kniha víc na období Citronu než  Limetalu, který toho za sebou ještě tolik nemá. Ale jak říká Vašek Vlasák, kdybychom napsali vše a podle pravdy, tak nás zavřou až zčernáme. Nebo taky do blázince. Takže to nejspíš nedopadne. (smích)

Jardo, děkuju za rozhovor.
Není vůbec zač, uvidíme se večer na koncertě.