Arakain – Kristova vybízela ke speciálním koncertům

Foto: Mirek Valenta

Arakain

Nejstarší česká metalová kapela v letošním roce slaví Kristova léta. Na oslavu tohoto výročí odjede kapela speciální turné s Lucií Bílou, které bude mít po vlastech českých čtyřiadvacet zastávek. Vůdčí osobnosti Arakainu, kytaristy JIRKY URBANA jsem se proto přeptal nejen na okolnosti přípravy tohoto turné…

33 let na metalové scéně, to už je pěkně dlouhá doba, které období bylo podle vás pro Arakain nejúspěšnější, a které naopak nejtěžší?
To není jednoduchá otázka a nelze na ní stručně odpovědět. Každé období si nese svou pečeť, rané začátky, hledání optimální sestavy, období boomu na konci osmdesátých let, po revoluci završené první a úspěšnou deskou Thrash The Trash. Porevoluční recese kultury, nezájem o desky a koncerty, to asi cítil každý interpret. Ale pak zase zlaté desky, vítězství v hudebních anketách, velké koncerty. Odchod Aleše Brichty, boj s fanoušky o přízeň s novým zpěvákem Petrem Kolářem, po jeho odchodu na sólovou dráhu šťastný nástup skvělého Honzy Toužimského.
Za těžká období považuju recesi první poloviny devadesátých let a odchod Aleše Brichty. Nejúspěšnější budou asi to z přelomu osmdesátých a devadesátých let a teď zcela určitě a absolutně současnost. Tahle sestava včetně našeho managementu funguje perfektně už víc než deset let a hodně toho dokázala. Vrcholem pak je nejspíš megakoncert se symfonickým orchestrem Plzeňské filharmonie ve sportovní hale v Edenu nebo první metalový koncert v O2 Aréně s Blayzem Bayleym a Doro Pesch.

Nedávno skončilo vaše turné s Dymytry, jaké z něj máte pocity, jak turné hodnotíte?
Pocity jsou jen ty nejpříjemnější. Nikdo na začátku roku nepočítal, že to bude akce na celý rok! Po úspěchu jarního turné se vyrojilo tolik požadavků na jeho pokračování, že se během letní festivalové sezóny doplnil podzim/zima. Většina sálů předem vyprodaných, odezva lidí fantastická a ohlasy na fórech samé pozitivní. I z pohledu letitého muzikanta musím přiznat, že to prospělo oběma kapelám. Vyřádili jsme se při atraktivních vsuvkách společných setů a určitě lidem nabídli nevšední zážitek.

Jirko, jaký to je pocit, stát se synem na jednom pódiu?
Já Jirku sleduju od klukovských let, jeho vývoj kytaristy a autora, jeho buldočí energii a zapálení pro věc, takže to, že dneska stojí na jevištích, mi přijde jako přirozený jev. Při společných koncertech se mísí hrdost s radostí a dojetím, to je jasné.

Na turné se nejen na pódiu ale i v publiku potkávaly dvě generace metalistů? Pozorovali jste, že by reakce na obě kapely byly nějak diametrálně odlišné?
Myslím, že nemáme naše fanoušky rozdělené a ani generačně. Vždyť na naše koncerty chodí hodně mladí teenageři až po ty pamětníky. Dymytry mají publikum možná o něco mladší, ale víceméně se to tak prolíná. Nemyslím si, že by fanoušek Dymytry neznal Arakain a naopak.

Arakain slaví 33 let, na oslavu tohoto výročí pojedete opět s Luckou Bílou společné turné. Bude jeho součástí případně i speciální vystoupení, jak tomu bylo třeba v Edenu k 25. výročí, nebo před třemi lety na Letňanech?
Jeho součástí bude čtyřiadvacet speciálních koncertů, které se jen tak nevidí. Určitě tomu podřídíme přípravu techniky, aparatur a scény i nás samotných. Lucka už šije metalové dráždivé kostýmy a moc se těší. (úsměv)

Arakain

Jedno turné jste sotva skončili, na další společné turné už vyrážíte. Jak zvládáte takový zápřah?
Na zápřah se ptejte někoho, kdo chodí denně do práce a ještě k tomu fyzicky náročné. Hudba je naše povolání, můžeme se mu věnovat naplno, a přestože sebou nese určitá rizika opotřebovávání, máme čas na relaxaci. Relativně volné jsou většinou první dva měsíce v roce, které věnujeme buďto přípravě desky nebo přípravě turné. Dnes platí druhý případ.

Kdo byl hlavním iniciátorem dalšího společného turné s Luckou?
Nechci na nikoho práskat, ale iniciátorem další spolupráce byla v podstatě tentokráte Lucka, minimálně stejnou měrou. Ta pěkná cifra Kristových let vybízela k nějaké specialitce. Doufám, že pak neskončíme na kříži? (smích)

Hledání společných termínů asi nebylo zrovna nejjednodušší. Dávali jste tentokrát harmonogram koncertů daleko dříve dohromady než minule?
Termíny bývají vždy problém, protože Lucie je velmi vytížená a její program se mění a doplňuje ze dne na den. Ale manažeři už jsou otrlí a vždy se s tím nějak musí popasovat. Oni nesou na hrbu celou realizaci turné a za to jim patří velký dík! Ale je to teda leckdy kovbojka! (smích)

Před třemi roky dostala Lucka poměrně hodně prostoru. Jak si jistě všichni pamatují, patřil ji vždy jeden ze tří koncertních bloků. Bude to i letos probíhat v podobném duchu?
Ano, Lucie bude opět (na chvíli) členem kapely, takže jí bude patřit velká část programu včetně duetů s Honzou Toužimským. Obsáhne její původní arakainovský repertoár až po novinky a bonusy.

V loňské upoutávce na turné jste avizovali, že budou k vidění nějaké novinky, speciálně připravené pro toto turné. Můžete tedy něco bližšího v tomto směru prozradit?
Myslím, že bez toho by to neobstálo. Novinky jsou ve stádiu příprav a hned zkraje roku nechci svou odpovědí předbíhat skutečnosti, protože teprve zkoušky ukážou, kolik z toho jsme schopni zrealizovat.

Arakain

Na jaký setlist by se mohli fanoušci těšit?
Vloni na podzim jsme vyhlásili anketu o výběr skladeb, které jsme pak také bezezbytku přesně odehráli. Tentokrát půjde o hlubší průřez diskografií, aby si tam snad opravdu každý našel to svoje. Máme v repertoáru Brichtovské období, Kolářovské, současné a teď přibude i Lucčino. Takže osa koncertu je daná.

Turné je jedna věc, ale co třeba udělat nové společné písničky, nebo proč ne rovnou společnou desku? Uvažovali jste nad něčím podobným?
O společných písničkách jsem již mluvil, deska to už je ale jiný level. To není jen otázka chtění, to je věc marketingu, strategie (hlavně u Lucky) a to potřebuje větší prostor a úvahu, zda a na kdy takovou věc načasovat. Rozhodně se ale takové eventualitě nebráníme a už jsme o tom i hovořili.

Budou součástí koncertů i případné předkapely, nebo to bude vše jen čistě ve vaši režii?
Bude jedna předkapela, která se vloni osvědčila jako dobrý otvírák koncertů – Absolut Deafers z Ostravy.

Arakain

www.arakain.eu