Ace Frehley: Ničeho nelituju, aneb jak to bylo s Kiss

Ace Frehley: Ničeho nelituju, aneb jak to bylo s Kiss

K tomu, abych si přečetl knihu Ace Frehleyho, jsem byl dohnán svou zvědavostí. Četl jsem totiž už dvě biografie Kiss, ale vždy to bylo z oficiálního pohledu, který zastávají leadeři kapely, tedy Gene Simons a Paul Stanley. Tak proč se jednou nezačíst do pohledu z druhé strany?

Kniha je vystavěna jako klasický životopis, v úvodních kapitolách se tedy dočteme o tom, jaký byl Ace nezbedný syn. Nu, dobrá, ale na můj vkus je zde popisováno až příliš mnoho lumpáren, které jsou mnohdy vydávány za jakési dětské či mladistvé ‚hrdinství‘, což mě zrovna moc neoslovuje. Také jsem nebyl nijak uchvácen Aceho vychloubáním se vlastní sexuální dovedností. O muzice se v této části sice autor zmiňuje, ovšem spíš tak nějak mezi řádky. Obdobně mezi řádky jsou zmíněny také Aceho hudební vzory. Zkrátka prvních asi 70 stran knihy nenabízí z mého pohledu nic zajímavého ke čtení.

Čtenář by čekal, že v momentě, kdy se autor dostane k popisu událostí, které jsou spojeny s Kiss, se situace změní a muzika začne knize opravdu dominovat. Jenže to je bohužel omyl. Autor zde sice popisuje začátky slavné kapely včetně své účasti na konkurzu do kapely, ale opět je to tak nějak ve zkratce a hlavně – tyhle věci jsou téměř na chlup stejně popsány v oficiální biografii kapely. Autor se mnohem více věnuje popisu svých drogových, alkoholických a sexuálních eskapád, které pro mě jako pro hudebního fanouška příliš zajímavé nejsou. Je logické, že Ace pro hlavní dva Kissácké protagonisty, tedy Paula Stanleyho a Gene Simonse, nemá mnoho slov chvály a především Simonse označuje za někoho, komu jde spíše o business než o muziku. Znovu však musím konstatovat, že nejde o nic překvapivého, vždyť to ani samotný Simons sám nepopírá. Popis Aceovy sólové dráhy se nese ve stejném duchu. I zde je muzika upozaděna na úkor ‚bulvárních‘ informací. Přesto nelze tvrdit, že kniha neobsahuje zajímavá fakta, jako třeba okolnosti nahrávání a vydání Aceho první sólové desky. Těchto zajímavých momentů ale bohužel není mnoho a leckdy se musí pracně vyhledávat.

Z faktického hlediska mohu konstatovat, že jsem v knize nenašel žádnou do očí bijící chybu. Překlad mě také nijak neiritoval. Tradiční slabinou většiny titulů z ediční řady EVOKACE je chudší foto příloha, což se bohužel potvrdilo i na výše popisované knize.

Vzhledem k výše uvedenému to není kniha pro ty, kteří se chtějí seznámit s tvorbou kapely Kiss. Spíše bych ji doporučil opravdovým fanouškům skupiny a zvláště pak těm, kteří mají rádi samotného Ace Frehleyho. Věřím, že tito fanoušci knihu jistě ocení. Pro mě osobně ale moc přínosná nebyla.

Vydalo nakladatelství Volvox Globator v edici EVOKACE v roce 2014
IBSN: 978-80-7511-096-1
Knihu lze zakoupit i v elektronické formě ve formátech ePUB, MOBI a PDF