Michal Pavlíček: Země vzdálené

Knihu Michala Pavlíčka jsem poprvé držel v ruce jako novinku. Tehdy se prodávala s přilloženým DVD a stála asi 400 Kč. Protože jsem byl tehdy bez peněz (ty jsem nejspíš někde prokalil), knížku jsem si nekoupil a řekl is, že její koupi odložím na později, jenže… Knížka zmizela z pultů dřív než jsem čekal, takže jsem ostrouhal. Až letos, když jsem na knižním veletrhu narazil na stánek vydavatelství NLN a sháněl se po Pavlíčkově díle, tak příjemná slečna u stánku sáhla kamsi hluboko pod pult a knihu mi podala – prý úplně poslední, za výtisk jsem zaplatil neskutečných 50 (slovy: padesát) korun. Knížka je dost výpravná, s mnoha fotografiemi a v pevné vazbě na poměrně kvalitním papíře působí luxusním dojmem.

V první kapitole se čtenář dozví podrobnosti z Pavlíčkova dětství, dospívání a rodinného zázemí. Zpočátku je ještě samozřejmě dost málo věcí spojených s hudbou. Co mně však zaujalo, je lidský rozměr, Pavlíček se ke svému životu a kopancům, které od něho schytal staví jako chlap a nemá žádný problém přiznat své slabosti a chyby, kterých se dopustil. To se cení! Další část knihy tvoří rozhovor „Na vlnách“, který vedla Marie Reslová. Celý rozhovor je jakousi rekapitulací první kapitoly a zároveň pootevírá vrátka do dalších částí knihy, které už se věnují převážně Michalově hudební kariéře. Pavlíček v rozhovoru potvrzuje dojem, který jsem získal už z první kapitoly – tedy inteligentního a charakterního člověka.

Další kapitola už je převážně o muzice. Pavlíček se zde věnuje své bohaté kariéře. Popisuje stavy, do kterých se dostává při hraní muziky a také vysvětluje okolnosti a důvody, které ho vedly k účasti na tom kterém projektu. Stěžejní část je samozřejmě věnována dvěma zásadním pavlíčkovým kapelám, tedy Pražskému výběru a Stromboli. Kariéra Pražského výběru je popsána od počátku až do hořkého konce. Poměrně detailně jsou popisovány také muzikálové projekty, kterých se kytarista zúčastnil či které napsal. Pavlíček předkládá svou verzi konce Výběru, popisuje události, které vedly ke konci PV. Musím říct, že jeho verzi věřím. Zajímavým doplňkem, který se táhne celou knihou, jsou vhodně zasazené texty písniček.

Poslední část knížky tvoří rozhovor „Pod taktovkou Ropotáma“. Ten, jak už napovídá jeho název, se věnuje kariéře Pražského  výběru. Zejména jsou zde popisovány mezilidské vztahy v kapele. Získal jsem dojem, že napětí v kapele bylo vždy, někdy víc a někdy míň patrné, ale bylo tam vždycky.

Přílohu tvoří chronologický přehled všech pavlíčkových projektů, ať už jde o hudbu v různých kapelách, hudbu k filmům a seriálům nebo muzikály.


Vydalo Nakladatelství NLN, s. r. o., v roce 2008
ISBN: 978-80-7106-890-7