Ivan Haniš: Emigrace primitiva

Ivan Hajniš stejně jako jeho kapela The Primitives Group nejsou u nás příliš známí. Přesto jsem tuhle útlou knížečku otevíral s očekáváním, že se snad dozvím něco o dřevních začátcích bigbítu v Čechách, bohužel jsem byl v tomto ohledu jsem byl docela zklamán.

Vzpomínek na hudební začátky je v knize opravdu pomálu. Většina knihy se věnuje popisu autorova soukromého života v emigraci. Když už se Hajniš zmíní o muzice, je tato zmínka většinou odbyta jen několika větami. Na samotném popisu autorova života a jeho rozličných příhod není bohužel nic moc zajímavého. Protože Hajniš není bohužel moc dobrý vypravěč tak se kniha ani moc dobře nečte.

Muzice se autor začne věnovat až ve druhé půlce knihy. I když je v této části několik zajímavých a úsměvných pasáží přesto nejde o žádné významné zlepšení. Nejzajímavěji na mne  působí líčení okolností autorova návratu z emigrace. Popis příhod kdy Ivan jezdí se Šumperskou Dr. Tom’s Blues Cabin kapelou už tak zajímavý není. Vůbec nechápu proč kniha končí popisem Hajnišova turné v roce 2002. Knížka tak vlastně končí když by měla být zhruba v půlce. Další slabinou knihy jsou fotografie, ty netvoří žádnou obrazovou přílohu, ale jsou roztroušeny v samotném textu, to by samo o sobě nevadilo, ale u fotografií chybí jakékoliv popisy a čtenář tak pouze odhaduje co, že (kdo že) to vlastně na té fotce je. Bohužel musím říct, že „Emigrace primitiva“ není tím čím by měla být, tedy vzpomínáním na počátky Československého rocku, které bych si přečetl velice rád.

Jak jsem se někde dočetl, tištěná verze knížky je prý beznadějně vyprodaná, její výhodou je však, že se dá za rozumné peníze pořídit také v elektronické verzi.

Vydalo nakladatelství Jindřich Kraus – PRAGOLINE v roce 2014
IBSN: 978-80-87872-47-5