Radim Pařízek – Duše i mozek Citronu

Text: Luboš Hnát
Foto: Mediář.cz
Publikováno: 5. 3. 2021

Radim Pařízek

Radim Pařízek

Zubatá opět řádila mezi rockovými muzikanty. Tentokrát se její obětí stal bubeník skupiny Citron RADIM PAŘÍZEK, který ve věku 67 let podlehl komplikacím po nedávné operaci.

Narodil se 1. listopadu 1953 v Českém Těšíně, studia na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně završil titulem RNDr. Jeho hudební začátky jsou obestřeny tajemstvím: ví se pouze, že působil v neznámé kapele BBP odkud v roce 1979 zamířil do ostravského Citrónu (ano, tehdy se název psal s dlouhým „o“). Po různých personálních rošádách se Pařízek o dva roky později nakonec ujmul jeho kapelnictví a spojil s ním svůj další muzikantský život. Přibližně v té době zmizela ona čárka a zrodil se hardrockový Citron.

Zároveň přišla změna stylu a Citron se začal orientovat na heavy metal. Angažován byl zpěvák Stanislav Hranický a kapela po několika singlech vydala první české metalové album Plni energie (1986), které bylo patrně nejpovedenější. Písničky na tehdejší dobu otevřeně kritizovaly panující společenské poměry, což bylo nepochybně odvážné.

Následující titul Radegast (1987) přinesl změnu u mikrofonu. Objevil se zpěvák Ladislav Křížek, který přišel z pražského Vitacitu. Nutno říci, že u fanoušků se setkal s příznivým ohlasem. Songy se tentokrát obracely k moravské, respektive valašské mytologii.

Na další studiové nahrávce Vypusťte psy (1990) zněl hlas Fanyho Michalíka. Kapelnické otěže ovšem dál pevně třímal Radim Pařízek, který s Citronem udělal několik stylových proměn. V roce 2001 se mikrofonu nakrátko chopil Ladislav Křížek, aby s kapelou natočil album Síla návratů (2001). Do sestavy se nakonec vrátil Stanislav Hranický, s nímž skupina vydala desku Bigbítový pánbůh (2010): byla to bohužel jeho poslední nahrávka, neboť o tři roky později Hranický zemřel.

Na jeho místo přišel Fany Michalík, ale v roce 2015 Pařízka po vleklých rozepřích opouští zbytek kapely. Bubeník opět oslovuje někdejšího zpěváka Ladislava Křížka, obklopuje mladými muzikanty a znovu navazuje spolupráci se svou někdejší manželkou Tanjou a nový Citron se vydal na turné po České republice. Skupina také vydala album Rebelie rebelů (2017).

Ačkoliv se Pařízkovi na poli hudebním nedá upřít velké nasazení, nelze pominout že byl kontroverzní osobností. Za minulého režimu byl aktivním členem SSM (Socialistický svaz mládeže). Na jedné ze schůzí se prý pohoršoval na texty brněnské kapely Ještě jsme se nedohodli a prohlásil: „My se tady snažíme o socialistický metal a takoví… nám to kazí.“ Také rozkol v Citronu v roce 2015 nastal poté, co si bez vědomí spoluhráčů zaregistroval ochranou známku na název.

Nutno ještě zmínit, že Radim Pařízek úspěšně podnikal v mediálním průmyslu. Vlastnil několik televizních a rozhlasových stanic, jeho poslední akvizicí byla TV Šlágr. Ve volných chvílích se věnoval jachtingu.