Phil Spector – Vynálezce hudebních stěn

Text: Luboš Hnát
Foto: Internet
Publikováno: 25. 1. 2021

Phil Spector

Phil Spector

Člen Rokenrolové síně slávy PHIL SPECTOR budil mezi zasvěcenými vždy značné kontroverze. Na jedné straně šlo o úspěšného a respektovaného hudebního producenta, který pracoval s mnoha světovými hvězdami. Odvrácenou tváří jeho osobnosti je vražda herečky Lany Clarksonové, za kterou byl Spector odsouzen v roce 2009 k devatenácti letům vězení. Vytoužené svobody už se nedočkal.

Harvey Philip Spector, jak zní jeho celé jméno, se narodil 26. prosince 1939 v newyorském Bronxu. Svůj profesní život zasvětil hudbě. Koncem padesátých let byl členem popových The Teddy Bears, pro které napsal velký hit To Know Her Is To Love Her. Později ho do svého repertoáru zařadili samotní Beatles.

Spector záhy přesedlal na producentskou židli. Písničky však skládal dál, velkého úspěchu dosáhla například Be May Baby, kterou nazpívalo dívčí trio The Ronettes. Skladba se nejvíce proslavila díky romantickému filmu Hříšný tanec. Pro manželskou dvojici Ike & Tina Turner napsal megahit River Deep –  Mountain High.

Se jménem Phila Spectora jsou neodmyslitelně spojeny „hudební stěny“ čili technika, kterou jsou nástroje a hlasy mnohonásobně vrstveny pomocí playbacku v různých intenzitách na sebe. Uznávaný studiový inženýr tím dociloval krásně znějících zvukových ploch.

Nejvíce vešel Spector ve známost jako hudební producent. Podílel se například na poslední studiové nahrávce The Beatles Let It Be (1970). Spolupracoval také s Leonardem Cohenem nebo pankáči The Ramones. Podílel se na raných albech George Harrisona a Johna Lennona, ten ostatně Spectora označil za největšího hudebního producenta všech dob. V roce 1981 produkoval desku Yoko Ono Season Of Glass.

Producentské úspěchy Phila Spectora zastiňovala jeho výstřední excentrická povaha, kvůli které neměl právě nejlepší pověst. Známá je třeba historka, kdy vytáhl pistoli na baskytaristu The Ramones protože chtěl ze studia odejít.

V sobotu 16. ledna 2021 ve věku 81 let Harvey Philip Spector podlehl v kalifornské věznici French Camp komplikacím spojeným s nemocí Covid-19.