Pete Way – Baskytarové UFO

Text: Luboš Hnát
Foto: Facebook Peta Waye
Publikováno: 18. 8. 2020

Pete Way

Pete Way

V pátek 14. srpna zasáhla celý rockový svět zpráva, že ve svých šedesáti devíti letech navždy odešel bývalý baskytarista britské hardrockové ikony UFO PETE WAY.

Narodil se 7. srpna 1951 v anglickém Enfieldu v hrabství Middlesex. Jako baskytarista spolupracoval například s Ozzym Osbournem, kterého doprovázel na turné k albu Dairy Of A Madman (1981). Nejvíce je ovšem známý coby zakladatel a dlouholetý člen UFO, s nimiž nahrál šestnáct dlouhohrajících desek. Například: Phenomenon (1974), Lights Out (1977), z těch novějších můžeme jmenovat třeba Sharks (2000) či The Monkey Puzzle (2006).

Coby autor se Way podílel na takových hitech jako Too Hot To Handle, Lights Out, Only You Can Rock Me či Mother Mary. Kromě UFO působil od roku 1983 ve skupině Fastway, kterou založil s bývalým kytaristou Mötorhead Eddie „Fast“ Clarkem a bubeníkem Humble Pie Jerrym Shirleym. Natočil s nimi eponymní album v roce 1983.

Společně se zpěvákem UFO Philem Moggem založil projekt Mogg / Way, který se prezentoval alby Edge Of The World (1997) a Chockolate Box (1999). Obzvláště to první by si rockoví příznivci neměli nechat ujít. Objevil se i v Michael Schenker Group, s níž natočil dvě desky. Poslední kapelu Pete Way Band založil v roce 2018, s tou však nestihl vydat žádnou nahrávku.

Málo známé je, že Pete Way produkoval album Under The Blade (1982) amerických Twisted Sister. Producentskou roli si vyzkoušel i na desce The Wild Ones (1982) londýnské punkové sebranky Cockney Rejects.

Pete Way zemřel dva měsíce po nehodě, při které utrpěl vážné zranění. Stalo se tak pouhý týden po jeho narozeninách. V nebi se sejde se svým dávným spoluhráčem Eddie Clarkem.