Pavel Razím – Excelentní bubebík

Text: Luboš Hnát
Foto: Ája Dvořáčková, Kateřina Smid
Publikováno: 22. 4. 2019

Pavel Razím

Pavel Razím

Duben přinesl dvě kulatá jubilea špičkových českých rockových muzikantů. Zatímco přesně v jeho půlce oslavil své padesáté narozeniny zpěvák a multiinstrumentalista Honza Holeček, jehož profil si můžete přečíst zde, 22. dubna se stejného věku dožívá respektovaný bubeník PAVEL RAZÍM.

Pavel pochází z Rokycan, kde s muzikou začínal.  Již v sedmi letech to zkoušel na akordeon. Později přešel na baskytaru, na kterou se ale nenaučil, a proto zvolil bicí. Od jedenácti let hrál ve školním dechovém orchestru.

Poté absolvoval vojenskou hudební školu v Roudnici nad Labem. Odtud se dostal k Posádkové hudbě Praha, kde strávil dlouhých jedenáct let. V roce 1994 dostal nabídku k tehdy velmi slavnému Yo-Yo Bandu, s nímž hraje dodnes. Vedle toho působí v mnoha jiných kapelách: jmenujme například Framus 5 Michala Prokopa nebo Luboš Andršt Blues Band. Hostuje také s mnoha jinými skupinami, z nichž je vhodné zmínit ASPM Jana Spáleného.

Jistě není bez zajímavosti, že Razím dodnes chodí na bubenické lekce. Jeho učitelem byl a ještě stále je čtyřiaosmdesátiletý profesor Miloš Veselý, který je v tomto oboru doslova živoucí legendou. Ostatně na jeho doporučení začal Razím učit na Pražské konzervatoři. Na začátek své pedagogické dráhy vzpomínal Pavel v internetové talkshow Co se pere následovně: „Jednoho dne jsem k panu Veselému přišel na soukromou hodinu a on mi řekl: ‚Já jdu do penze, a ty za mě půjdeš učit.‘ Nejdřív jsem se smál, ale pak jsem začal učit.“

Pavel Razím

Pavel Razím

Nejznámější z jeho žáků Miloš Meier je dnes velice ceněným bubeníkem, který sklízí úspěchy na naší i světové scéně. Pravidelně koncertuje například s Michalem Pavlíčkem, Danielem Landou či kapelou Dymytry. Navíc vystupuje se svým projektem Drumming Syndrome.

Coby hráč se Razím podílel na mnoha úspěšných českých albech. Namátkou jmenujme Yo-Yo Band a jeho desku Gejza (1997), Jana Kalouska a Album (1998), Jana Spáleného & ASPM a studiovku …až srdce usedá (1999) nebo Michala Prokopa & Framus 5 a jeho řadovku Sto roků na cestě (2012).

Zajímavou perličkou v Razímově hudebním životopisu je fakt, že v roce 1989 se chystal založit thrashmetalovou kapelu, jejímž členem měl být známý hudební publicista Petr Korál. Kdo ví, jak by zněla, pokud by opravdu vznikla.

Jako posluchač Pavel Razím vyrůstal na tanečních zábavách na Rokycansku, kde miloval především místní kapelu Sifon. Dále jeho vkus formovaly například Odyssea nebo Pohoda. Tyhle skupiny si Pavel s chutí poslechne dodnes. Žánrově však není nijak vyhraněn, miluje jazz a blues, ale nepohrdne ani tvrdšími styly. Jeho velkými oblíbenci jsou němečtí Rammstein. Sám o tom říká: „Rammstein nejsou jen o muzice, ale je to i skvělé divadlo a mají taky výborný texty, který jsou možná lepší než samotná hudba. Všechno dohromady mě hodně baví. “

Pavel Razím

Pavel Razím

Pro čtenáře Rockového světa dodejme, že se mohou těšit na velký rozhovor s Pavlem Razímem. Do dalších let mu přejeme pevné zdraví a mnoho skvělých hudebních zážitků.