Jaroslav „Olin“ Nejezchleba – Od cimbálky k bigbítu

Text: Luboš Hnát
Foto: Ája Dvořáčková
Publikováno: 9. 1. 2020

Jaroslav ‚Olin‘ Nejezchleba

Jaroslav ‚Olin‘ Nejezchleba

JAROSLAV NEJEZCHLEBA, kterému nikdo neřekne jinak než OLIN, 10. ledna nejen slaví šedesáté narozeniny, ale v žižkovském paláci Akropolis se toho dne uskuteční velký koncert, na kterém vystoupí celá plejáda hostí, s nimiž v minulosti spolupracoval. Připomeňme si v tomto medailónku Nejezchlebovu hudební dráhu.

Narodil se v roce 1960 v Kyjově. Na brněnské státní konzervatoři vystudoval hru na violoncello. Poté měl nastoupit do zlínského (tehdy gottwaldovského) symfonického orchestru. Leč osud tomu chtěl jinak a Olin v roce 1981 odešel do Prahy.

Muzicírovat začal Olin už v osmé třídě základní školy. S oblibou vypráví, jak začal jezdit  s cimbálovkou a maminka v obavě o jeho nezkaženost s ním posílala na hraní tatínka. Sám Olin přiznává, že větší radost tatínkovi udělat nemohla.

Nejezchleba není jen violoncellista, ale hraje i na kytaru, baskytaru, housle či tamburínu. Je také zdatný zpěvák, skladatel a textař. Po zmiňovaném příchodu do Prahy nastoupil jako baskytarista do známé skupiny Marsyas. V našem rozhovoru z roku 2017 na to vzpomínal takhle: „První koncert byl asi za tři týdny a baskytaru jsem držel v ruce poprvé v životě. Myslel jsem, že mě berou hlavně jako cellistu, ale opak byl pravdou.“

Kybabu - zleva: Norbi Kovávs, Olin,

Kybabu: Norbi Kovávs a Olin, vzadu Vladimír Pavlíček a Jiří „Zelí“ Zelenka

Pak přišlo seznámení s ostatním pražskými rockery. Dejme opět slovo Olinovi: „Já jsem z téhle party muzikantů poznal nejdřív Vláďu Mertu a Honzu Hrubého.“ Pravděpodobně na nějakém mejdanu přišlo seznámení s Petrem Kalandrou, který ho přizval do uskupení Blues Session.

V roce 1984 rozšířil řady Mišíkových Etc…, kde vydržel celých devatenáct let. Přestože v roce 2003 odešel, s legendárním zpěvákem spolupracuje dodnes. Působení v jeho kapele Nejezchlebovi přineslo seznámení s Petrem Skoumalem, s nímž později ještě s Norbi Kovácsem vystupoval v triu.

Olin se podílel na celé řadě alb. Kromě těch natočených s Etc… jmenujme například Skoumalovu desku …se nezblázni (1989), Prokopovu Kolej Yesterday (1984) či Slunci blíž (2000) Romana Dragouna. S Marsyas nahrál desku Jen tak (1983). Kromě toho vydal dvě sólovky Noční lov (2010), Nečekaná návštěva (2017) a retrospektivní nahrávku 25 let v tom (2008).

Blues Session - Olin Nejezchleba

Blues Session – Olin Nejezchleba

V současné době Nejezchleba nejvíce vystupuje s Ivan Hlas Trio, kde se kromě hlavního protagonisty setkává opět s Norbi Kovácsem. S Ivanem Hlasem natočil alba Utek mi pes (2004), Láska jako oliva (2008) a Krásnej dar (2016).

Vidět ho můžeme také s kapelami Blues Session, Malý bobr (pocta Petru Skoumalovi), Njorek a samozřejmě v jeho Kybabu.

Olin Nejezchleba

Olin Nejezchleba

Olin je i výborný bavič, a tak jsou koncerty, na kterých vystupuje plné zábavy a dobré nálady. K dobru dává například následující historku: V listopadu probíhalo ve studiu v Petrovicích u Karviné nahrávání písniček Petra Skoumala. Olin na koncertě v Malostranské besedě vyjádřil o studiu pochybnosti po svém: „Musel Pavel Skála vybrat zrovna takovou prdel, až u polských hranic?“ Druhý den nahrávání za ním přišel majitel studia s otázkou: „Že to tady není zas až taková prdel?“ Překvapený Olin se posléze dozvěděl, že nahrávku z Besedy dostal majitel studia od kluků z kapely, aby věděl, co se bude nahrávat. Bohužel i včetně průpovídek. Nakonec se ukázalo, že to taková prdel nebyla. Nahrávání bylo skvělé a studio výborně vybavené.

A kdo na zmíněném koncertu v Akropoli vystoupí? Ivan Hlas Trio, Vladimír Mišík & Etc…, Zuzana Michnová, Blues Session, Malý bobr (pocta Petru Skoumalovi), Jan Hrubý, Stanislav Barek a další.