Nejslavnější bubeník na světě oslavil osmdesátku

Text: Miloš „Bob“ Pelikán
Foto Jaromír „Zajda“ Zajíček
Publikováno: 15. 7. 2020

Ringo Starr

Ringo Starr

Našel snad RINGO STARR recept na věčné mládí? Ač nedávno oslavil osmdesátku, má bubeník a sváteční zpěvák legendárních The Beatles ve tváři pořád klukovský výraz. I dnes vypadá svěže a bezstarostně, navíc s mladistvým zápalem dál nahrává nové desky: ta poslední, What’s My Name, mu vyšla loni v říjnu.

Možná by dobrácký Richard Starkey, jak zní skutečné jméno rodáka z Liverpoolu, se šibalským úsměvem řekl, že mu nejvíc prospívaly časté mejdany plné alkoholu i drog. A taky několik „preventivních“ opatření. Fanouškům třeba oznámil, že nikomu už nic nepodepíše, protože by do konce života nedělal nic jiného a z autogramiád by mu mohla upadnout ruka. Kvůli obavě z bakterií a virů Ringo už roky preferuje jako pozdrav dotyk loktem… Možná ho taky omlazují četné prsteny, kterými se odjakživa rád zdobí a podle kterých dostal svou přezdívku.

Ringo Starr

Ringo Starr

Přitom jako kluk často marodil. V šesti letech byl dokonce v kómatu kvůli protrženému slepému střevu. A ve třinácti dostal chronický zánět pohrudnice a dva roky musel být v péči doktorů. Zdravotní trable ho pronásledovaly i v prvních zaměstnáních – dělal poslíčka u Britských drah, barmana nebo automechanika.

Tehdy ale zasáhla horečka skifflová, stoprocentně ozdravná. Ringo se dostal do ambiciózní kapely Rory Storm & The Hurricanes, s níž hrával ve vyhlášeném klubu Cavern. Když se tahle parta stala jednou z nejpopulárnějších v Liverpoolu, rozhodl se nosatý pohodář pro nejistou dráhu profesionálního hudebníka.

Žlutou ponorkou až k Simpsonovým
The Beatles mu hodili lano v srpnu 1962, poté co byl vyhozen bubeník Pete Best, mimochodem skvělý. Měl jedinou vadu: manažer kapely ho nepovažoval za typově vhodného pro slávu, která už klepala na dveře. Starr se za to Bestovi několikrát omluvil a dodnes přiznává, že se tehdy cítil hodně provinile… Nicméně do The Beatles svou pohodářskou náturou, humorem a bezstarostností výborně zapadnul. Nahrál s nimi už jejich prvý singl Love Me Do.

Ringo Starr

Ringo Starr

Ve zřejmě nejslavnější skupině všech dob byl bubeník až tím posledním vzadu. Rozesmátý Ringo pohazující do rytmu svou kšticí však byl nepřehlédnutelný. A coby zpěvák se sice uplatnil jen v několika skladbách, ovšem taková Yellow Submarine je bez jeho typicky ležérního hlasu nepředstavitelná.

Právě jemu možná nejvíc záleželo na dobrých vztazích v kapele. Právě on totiž The Beatles kvůli vážným neshodám opustil už v roce 1968. Jenže zbylí členové se ocitli v bezvýchodné situaci, a tak Ringa požádali, aby se vrátil. Dobrácký bubeník se rozhodl dát jim šanci, a v nahrávacím studiu našel bicí zasypané květinami jako výraz díků…

Po rozpadu liverpoolské čtyřky v roce 1970 natočili Lennon, McCartney i Harrison výborné sólové desky. Ani Starr nezahálel, a třebaže jeho tvorba nebyla tak rozsáhlá a kvalitní jako počiny jeho bývalých spoluhráčů, třetí řadové album Ringo (1973) se stalo komerčním trhákem. Písničky Photograph a You’re Sixteen dokonce vyšplhaly v Americe až na vrchol hitparády, zatímco v Británii se obě dostaly do prvé desítky.

Ringo Starr

Ringo Starr

Následovaly však dlouhé roky autorského útlumu a ústupu ze slávy. Ringo tomu úspěšně čelil dvěma způsoby: častým flámováním s prominenty hudební scény a herectvím. Uplatnil se jako vypravěč televizního kresleného seriálu, moderoval americkou TV show, zahrál si v několika komediálních filmech a svůj nezaměnitelný nosový hlas propůjčil jedné z postaviček kresleného seriálu Simpsonovi.

Věčný pohodář a hipík téměř každým coulem
Překvapivý návrat na výsluní přišel ve chvíli, kdy Ringo Starr vydal album Vertical Man (1998), mnohými recenzenty považované za jeho vůbec nejlepší. Jde o velmi vyrovnanou kolekci písniček, z nichž sálá pozitivní energie založená na ležérním pohodářství a životním nadhledu.

Stejně jako véčkem na zdvižené ruce či velkou kolážovitou hvězdou na obalu desky se i v textech Ringo hlásí k ideálům květinových dětí konce 60. let. „Bez pochopení, kam můžeme dojít? / A pokud se svět přestane otáčet, jak to budeme vědět? / Porozumění / Představivost / Bez pochopení / Žádné dobré vibrace,“ zpívá příznačně ve vypalovačce Without Understanding, jemně kořeněné orientální melodikou. Jako povedený mejdan špičkových muzikantů pak působí skladba Drift Away, v níž jednotlivé sloky postupně zpívají Ringo, Tom Petty a Alanis Morissette, zatímco hymnický refrén je společným počinem všech. Aspoň zmínku si zaslouží skvostná balada King Of Broken Hearts, kterou obohatil svou typicky kvílivou a dojímavou kytarou George Harrison.

Někteří novináři tvrdí, že posledním žijícím rockerem z rodu hippies je Neil Young. Není radno jim věřit. Horlivým a věrohodným stoupencem lásky, míru a pacifismu je i tenhle osmdesátiletý čipera, třebaže bydlí ve vile v Beverly Hills.

Ano, Ringo Starr je milionář. Ale když ve skladbě Vertical Man apeluje na posluchače „Když myslíš, že máš dost / Nech to plavat / Copak nevíš, že od dna se dá odpíchnout? / Tak se odraž, zařvi, zakřič / A nech to plavat, jo, nech to plavat“, nepůsobí to jako laciné gesto bezstarostného boháče. Obzvlášť v současnosti plné absurdních pomýleností a sveřepé nevraživosti.