Jindřich Musil – Celý život s kytarou

Text. Luboš Hnát
Foto: Archiv Rockového světa
Publikováno 23. 10.  2019

Jindra Musil

Jindra Musil

V pátek 25. října slaví své padesáté narozeniny kytarista JINDŘICH MUSIL, který se na klubové scéně pohybuje již přes třicet let. Prošel formacemi jako Freeway Jam, Afterglow nebo Blues Amplified. Ve všech spolupracoval se svým celoživotním souputníkem Janem Holečkem.

K muzice ho přivedli otec a strýc. Již od mládí Jindru lákala kytara, které se začal věnovat a propadl jí na celý život. V roce 1988 se seznámil s Honzou Holečkem, se kterým začal plánovat první společnou kapelu. Oba byli tehdy ovlivněni art rockem a skupinami jako Genesis a Van Der Graaf Generator.

Rozhodující zlom přišel v roce 1989, kdy se Jindra na burze desek náhodou potkal s bubeníkem Paulem Schenzerem. „Ano, skutečně to byla záležitost naprosté náhody, jelikož Jindru jsem na burze neviděl nikdy předtím ani potom,“ řekl Schenzer pro publikaci mapující historii Freeway Jam. Jindra seznámil Paula s Honzou Holečkem a jádro slavné hardrockové party Freeway Jam bylo na světě.

Freeway Jam v devadesátých letech

Freeway Jam v devadesátých letech

Sestavu doplnil Jindrův spolužák a basista Dušan Kovář a posléze i varhaník Adam Románek. V této podobě kapela hojně vystupovala. Na podzim 1991 se však na čas rozešla, potom činnost několikrát obnovila a zrušila… S přestávkami koncertovala až do roku 2001, kdy se nadlouho odmlčela. V roce 2016 se pokusila, tentokrát v triu (Honza Holeček hrál na basu a zpíval), o poslední, ale bohužel neúspěšný comeback.

Po Freeway Jam zbyla kazeta Forced Landing (1993), která se setkala s kladným přijetím jak u fanoušků, tak u kritiky. Skupina ještě nahrála album Hard Rock Band, které bohužel oficiálně nikdy nevyšlo.

Jindra Musil na koncertě s Freeway Jam v roce 2017

Jindra Musil na koncertě s Freeway Jam v roce 2017

Kytarista v posledních letech působil ve dvou známých revivalových projektech: Led Zeppelin revival a Eric Clapton revival. Důležitým mezníkem ale bylo opětovné navázání tvůrčí spolupráce s Honzou Holečkem, ke kterému došlo v roce 2014. Tato okolnost pomohla vzniku skupině Afterglow, která na rozdíl od hardrockových Freeway Jam inklinuje více k jižanskému rocku. Členy Afterglow vedle Musila s Holečkem ještě jsou Jiří „Zelí“ Zelenka (bicí) a Pavel „Houba“ Novák (basa).

Významné v Musilově hudebním životopise je i trio Blues Amplified, které navázalo na poslední fázi Freeway Jam. V září 2018 vydalo debutové album Space Shuffle, které vyšlo ve vydavatelství Indies Happy Trails.

Jindra Musil na koncertě s Afterglow v roce 2016

Jindra Musil na koncertě s Afterglow v roce 2016

Jindrovo kytarové umění oceňují posluchači i jeho spoluhráči jako například už citovaný Paul Schenzer, který o počátcích jeho kariéry řekl: „Tenkrát se mi líbilo, že jeho hra měla, na rozdíl od většiny tehdejších kytaristů, bluesový základ.“

Jindra Musil na koncertě s Blues Amplifed v roce 2018

Jindra Musil na koncertě s Blues Amplifed v roce 2018

Jindra Musil je nejen výborný kytarista, ale také plodný autor hudby a textů. Možná právě proto plánuje vedle spolupráce se stávajícími kapelami i své vlastní hudební projekty. „Jindra je fakt úžasnej, jako kytarista, skladatel a textař, ale i jako kamarád!“ dodává jeho dlouholetý spoluhráč Jan Holeček.

Celá fotogalerie: