Guru Guru – Legenda, která trvá už více než půl století

Text: Luboš Hnát
Foto: Archiv kapely
Publikováno: 19. 10. 2020

Guru Guru

Guru Guru

Krautrockovou formaci GURU GURU založil v roce 1968 zpívající bubeník Mani Neumeier (*1940). Kapela, která si vytvořila svůj jedinečný styl, v němž se střetávají vlivy experimentálního rocku, free jazzu, world music a avantgardy, patří dodnes v Německu k nejaktivnějším.

Původní sestavu vedle Maniho Neumeiera tvořili ještě Ax Genrich (kytara) a Uli Trepte (baskytara). Skupina debutovala v roce 1970 elpíčkem UFO, které bylo dobře přijato fanoušky i kritikou. Úspěšné bylo také album Känguru (1972), na němž jsou asi dva jejich největší hity Oxymorn a Ooga Booga; celá deska se nese v psychedelickém až industriálním duchu. O rok později vyšla další ceněná nahrávka Guru Guru. Kapela za více než půlstoletí své existence vydala úctyhodných 42 desek.

Guru Guru

Guru Guru

Většinu písniček zpívají Guru Guru anglicky, ve svém repertoáru však mají i skladby v němčině. To je případ třeba hudební hříčky Rattenfänger (Krysař). Někteří škarohlídi tvrdí, že zejména v osmdesátých letech se kapela stala jen jakousi firmou, pod níž Mani Neumeier vydával své vlastní desky. Nikdo mu však nemůže upřít zápal a pracovitost. Je ale pravdou, že nahrávky z tohoto období nebyly komerčně příliš úspěšné.

V polovině devadesátých let kapela vydala dvě skvělá alba Wah Wah (1995) a Moshi Moshi (1997). Skupina prošla celou řadou personálních obměn. Nyní se její obsazení ustálilo a vedle Maniho Neumeiera (bicí, zpěv) se objevují Roland Schaeffer (kytara, saxofon, nadaswaran, zpěv), Peter Kühmstedt (baskytara, zpěv) a Jan Lindqvist (kytara, lapsteel kytara, zpěv).

Mani Neumeier

Mani Neumeier

Nakonec zbývá vysvětlit:

Kraut rock je výraz používaný pro německou rockovou hudbu od poloviny 60. let do konce 70. let výrazně ovlivněnou nejprve syrovým psychedelickým stylem, později také space rockem a rockovým impresionismem. Ke stylu jsou řazeny výlučně skupiny, které svou tvorbu rozvinuly do nástupu punku. K nejdůležitějším patří Tangerine Dream, Kraftwerk a Can.
Nadaswaran je dechový nástroj s dvojitým rákosem z jižní Indie.