Charlie Watts – Unikátní bubeník

Text: Luboš Hnát
Foto: Jiří Rogl
Publikováno: 31. 8. 2021

Charlie Watts

Charlie Watts

Když se před nedávnem objevila zpráva, že se bubeník The Rolling Stones CHARLIE WATTS ze zdravotních důvodů nezúčastní podzimního amerického turné nevěnoval jsem jí příliš pozornosti. O to víc mě zasáhlo oznámení o smrti osmdesátiletého muzikanta.

Narodil se 2. června 1941 v Londýně. Láskou k muzice zahořel už ve svých jedenácti letech, kdy uslyšel skladbu Walkin’ Shoes od Gerryho Mulligana. Svou hudební kariéru nastartoval na přelomu let 1958 a 1959 kdy se svým kamarádem z dětství Davem Greenem nastoupili do jazzové kapely Jo Jones All Stars. Ostatně jazz byl celoživotní vášní Charlieho Wattse.

V roce 1961 se stal členem kapely Blues Incorporated, kterou vedl britský bluesman Alexis Korner. O rok později dostal nabídku, aby se připojil k mladé skupině Rollin‘ Stones, jejich lákání však odolával až do ledna 1963. Kytarista Keith Richards k tomu ve své knize Život uvedl: „Hladověli jsme, jen abychom ho zaplatili! Doslova. Omezovali jsme si příděly, jak strašně jsme ho chtěli.“

S The Rolling Stones se podílel na všech jejich deskách, jako bývalý grafik byl spoluautorem obalů prvních alb a některých pódiových scén. Jeho nápady byly využity při koncertních turné: Steel Wheels/Urban Jungle (1989–1990), Bridges to Babylon Tour (1997), Licks Tour (2002–2003) a A Bigger Bang Tour (2005–2007).

Charlie Watts byl velmi skromný a tichý člověk, při představačkách na koncertech se omezoval na pouhou úklonu a prosté zamávání fanouškům. Dokázal se však také výrazně ohradit, třeba jako v případě, kdy o něm Mick Jagger mluvil jako o svém bubeníkovi. Charlie dal zpěvákovi pěstí se slovy: „Už nikdy neříkej, že jsem tvůj bubeník.“ O tom, že si z této příhody vzal frontman ponaučení svědčí fakt, že od té doby o něm již hovořil s velkým respektem. Bubeník v The Rolling Stones působil jako stmelovací prvek, kdykoliv byly mezi Mickem Jaggerem a Keithem Richardsem nějaké třenice, byl to on, kdo oba kohouty usmířil.

Wattsovy hudební aktivity se netýkaly pouze The Rolling Stones. V roce 2009 koncertoval s projektem The ABC&D Of Boogie Woogie se kterou vystoupil i v pražském divadle Hybernia. Vedl také vlastní jazzovou partu. Charlieho Wattse proslavil jeho unikátní styl bubnování: na rozdíl od většiny hráčů při úderu na virbl často vynechával úder na hi-hat.

V roce 2004 překonal rakovinu krku, nedávno podstoupil blíže neurčenou operaci, která podle slov jeho mluvčího byla úspěšná. Charlie Watts naposledy vydechl obklopen svou rodinou ve čtvrtek 24. 8. 2021 v jedné z londýnských nemocnic.