Will Johns v olomouckém Bounty Rock Café

20. 1. 2023 – Bounty Rock Café, Olomouc
Text: Luboš Hnát
Foto: Petr Čejka
Publikováno: 26. 1. 2023

Will Johns Band - zleva: Will Johns, Tomáš Hobzek a Tomáš Liška

Will Johns Band – zleva: Will Johns, Tomáš Hobzek a Tomáš Liška

Britský bluesový kytarista a zpěvák WILL JOHNS je momentálně na turné po naší vlasti. Jednou ze zastávek se stal olomoucký klub Bounty Rock Café. A protože jsem si řekl, že není úplně od věci poznat novou muziku v novém prostředí, vyrazil jsem tedy do hanácké metropole.

Nedá mi to, abych se alespoň několika větami nezmínil o samotném klubu. Funguje od roku 2010 a vede ho rockový nadšenec Dušan Neumann. Před vchodem vás uvítá dvojice kytar značky Gibson Les Paul gigantické velikosti. Kdo by si myslel, že rockový klub musí být omšelý a zaprášený, bude uvnitř rychle vyveden z omylu. Vše tu září čistotou, téměř na každém kroku narazíte na moderní technologie, stěny zdobí vkusné portréty rockových hvězd jako Robert Plant, Beth Hart a další. Kromě skvělého piva se tu i výborně najíte. Leč pojďme nyní k muzice.

Will Johns

Will Johns

Nahlédneme-li do životopisu Willa Johnse, zjistíme, že pro hudební dráhu byl osudem předurčen již coby malé robě. Otec je známý producent Andy Johns. Jedním z jeho strýců je Eric Clapton, dalšími pak Mick Fleetwod či George Harrison. S takovým rodokmenem můžete sotva dělat něco jiného než hrát na kytaru bělošské blues.

Na českém turné doprovází Willa tuzemští muzikanti. Konkrétně to jsou Tomáš Liška (basová kytara) a Tomáš Hobzek (bicí). V úvodu jsem se zmínil, že jsem do Olomouce jel poznávat novou muziku. Ono to není úplně přesné, neboť hity jako Crossroads či White Rooms, které kapela hrála v první půlce, jsou již nějaké to desetiletí známé od jiných interpretů. V podání Johnesova bandu zněly trošku profesorsky, takže publikum, které bylo pohodlně usazené u svých stolů, ze židlí nezvedly, a to bohužel platilo po celý koncert.

Tu a tam se kytarista se svým nástrojem vydal na výlet po klubu, aby se u některých stolů zastavil a zahrál před očima návštěvníků několik tónů. Myslím, že se moc nespletu, když napíšu, že většina publika (včetně mě) Johnesův repertoár neznala, a proto atmosféra nebyla tak bouřlivá. Asi po hodině byla vyhlášena dvacetiminutová přestávka.

Tomáš Hobzek a Tomáš Liška

Tomáš Hobzek a Tomáš Liška

Druhá polovina se nesla převážně ve znamení autorských písní Willa Johnese, ty byly mnohem energičtější než předělávky dominující úvodu koncertu. Výborný výkon podala skvěle sehraná rytmika ve složení Liška/Hobzek. Ostatně není divu, protože oba působí v avantgardně jazzovém uskupení Tomáš Hobzek Quartet.

Pokud jsem v první půlce nepoznal moc písniček, teď to nebyla ani jedna. Poznal jsem až přídavkovou Sunshine Of Your Love, ale k té bylo ještě daleko. Je škoda, že se pod pódiem nevytvořil žádný kotel fanoušků, který by pomohl vystupňovat náladu v klubu, což by vystoupení pomohlo. Leč nestalo se. To však neznamená, že by kapela nehrála skvěle. Bluesový večer pokračoval ještě asi hodinu, ale žádné překvapení už nenabídl.

Dnes 26. 1.  Will Johns zavítá ještě do České Lípy, kde vystoupí v klubu U Bílýho černocha. Zítra 27. 1. má namířeno do teplického jazzclubu.

Celá fotogalerie: