Narozeninový koncert kytaristy Kuby Červinky

26. 1. 2023 – Malostranská beseda, Praha
Text: Luboš Hnát
Foto: Hana Luxemburková
Publikováno: 1. 2. 2023

Etc...

Etc…

Jeden z nejtalentovanějších kytaristů své generace JAKUB ČERVINKA, kterému nikdo neřekne jinak než Kuba, nedávno oslavil své třicáté narozeniny. Koncert uspořádaný k tomuto výročí, na kterém se sešla naše rocková smetánka, se konal poslední lednový čtvrtek v Malostranské besedě.

Psát report z takové akce je vždycky trochu oříšek. Na pódiu se střídá jeden excelentní muzikant za druhým, uvádět všechny sestavy je téměř nemožné a zmínit jen některá jména je neslušné, tak co si má autor článku počít? Jednoznačně postavit se výzvě čelem, já tak nyní činím.

Jako první se několik minut po půl deváté na pódiu objevila formace, ve které stál u mikrofonu Charlie Slavík. Skupina hrála převážně anglicky zpívané rokenroly okořeněné špetkou boogie. Tahle muzika přímo vyzývala k pohybu, a tak není divu, že se po malé chvilce na parketu objevili první tanečníci. Písničku jsem sice nepoznal ani jednu, ale to vůbec nevadilo. Velmi mě zaujal zvuk Kubovy kytary, který se hodně blížil soundu rokenrolových partiček z přelomu padesátých a šedesátých let minulého století. Bohužel jsme se nedozvěděli jméno kapely, ani to, zda šlo o jednorázový projekt, nebo zda tu a tam někde hraje. Nicméně jejich uskupení mi připomínalo dnes již sporadicky vystupující Classic Rock’n‘Roll Band Pepy Pilaře.

Druhá skupina již své jméno prozradila, říká si Rollníci. Za bicí usedl a výborně zpíval Jan Kalina, známý coby frontman Sto zvířat. U kláves se tu a tam objevil Ondřej Fencl. V kapele hráli ještě Tomáš a Matěj Belkové. Název prozrazoval, že ještě zůstaneme u starého dobrého rokenrolu ‒ tentokrát však toho, který pochází ze země za velkou louží a disponuje vtipnými českými texty. Originály většiny z nich jsem nepoznal. Pobavila mě však písnička s názvem Nahatá. Až na úplný závěr jsem poznal dva z nejklasičtějších rokenrolů Johny B. Goode (česky Honzo Hodný) a Shake Rattle And Roll (česky Najednou), který je ovšem známější jako Rána a gól od Mikiho Volka.

Rollníci

Rollníci

Ještě než vystoupila česká legenda Etc…, následovala krátká přestávka během které předala Kubovi jeho manželka Bára, která celý večer moderovala, dárek. A pak už došlo zase na muziku. Co napsat o výkonu Etc…? Vše podstatné si můžete přečíst zde. A tak pouze řeknu, že současné sestavě to hraje přímo skvostně. Hitovky jako Cesta do dětství (zpěv Pavel Bohatý), Bohové (zpěv Olin Nejezchleba), Doteky nebo Životní režim (zpěv oba) jsou doslova balzámem pro uši posluchačů. Svoje nedlouhé vystoupení skupina zakončila netypicky – kalandrovkou Dětské šaty, na kterou Kuba svou kytaru přenechal Olinovi.

Kuba Červinka

Kuba Červinka

Poslední se na scéně objevila část skupiny Sto zvířat. V podání Honzy Kaliny zazněl Rituál, svou troškou do mlýna přispěla zpěvačka Jana Jelínková. Sluší se zmínit také o výborné rytmické sekci Adam Nohavica (baskytara) a Jakub Nývlt (bicí), která se představila na konci i na začátku koncertu. Objevil se také Mirek Linhart, který zazpíval písničku Telefon má dlouhej tón. Kuba se v té chvíli ujal baskytary. Na scénu přišel další z gratulantů: v naší zemi usazený americký muzikant Nicholas Roy Arthofer, který se prezentoval nejprve jako trumpetista a v závěrečné Sweet Home Chicago i jako zpěvák. Po ní už nastal čas opustit pódium a užít si oslavu, což platí zejména pro hlavní postavu Kubu Červinku.

Kuba Červinka

Kuba Červinka

Uf, tak jsem snad na nikoho nezapomněl. A pokud ano, tak prosím za prominutí, nebyl v tom žádný úmysl. A že jsem neuvedl sestavu Etc…? Tu si přece můžete přečíst pod výše uvedeným odkazem.

Celá Fotogalerie: