Pražský výběr vystoupil v ledárnách Braník

26. 8. 2021 – Ledárny Braník, Praha
Text: Luboš Hnát
Foto: Dominik Effemberg, www.dominikeffenberg.com
Publikováno: 31. 8. 2021

Pražský výběr

Pražský výběr

Areál bývalých ledáren v pražském Braníku slouží coby letní scéna známého klubu Lucerna Music Bar. Dostaveníčko si zde dávají hvězdy tuzemské hudební scény, na sklonku srpna sem zavítal legendární PRAŽSKÝ VÝBĚR v mírně rozšířené sestavě a s několika zajímavými hosty.

I když šlo o akci konanou pod širým nebem, důsledně se před vchodem do dějiště koncertu kontrolovala bezinfekčnost návštěvníků. Nešlo však o žádné velké zdržení, po této proceduře už stačilo pár kroků, a člověk se ocitl přímo před velkým pódiem. Úderem dvacáté hodiny na něm v plné parádě stanula kapela. Vedle známé pětice Michaela Kocába (klávesy, zpěv), Michala Pavlíčka (kytara, zpěv), Viléma Čoka (basová kytara, zpěv), Jiřího Hrubeše (perkuse) a Klaudia Kryšpína (bicí) se na scéně objevil ještě Dominik Turza alias DJ Roxstar, který obsluhoval gramofony a samply. Zda se stal stálým členem sestavy, nebo zda jde o nějakou momentální libůstku, mi není v tuto chvíli zcela jasné. Faktem, ale je, že pánové Kocáb a Pavlíček se v elektronice docela vyžívají. Každopádně oficiálně je zatím propagován pouze originální kvintet.

Bezmála dvouhodinové představení otevřela vypalovačka Tož vem to ďas z desky Běr (1997). Následovala dvojice „pražských“ písní: Na václavským Václaváku a Pražákům, těm je tu hej. Doposud tedy šlo o parádní rockový nářez, v němž tu a tam bylo možné zaslechnout „umělé“ zvuky a samplované smyčky, což mně jakožto hudebnímu staromilci nebylo příliš po chuti, ale na druhou stranu nešlo o nic, co mě vyloženě iritovalo.

Pražský výběr - Michael Kocáb

Pražský výběr – Michael Kocáb

Zklidnění přinesl Snaživec, který byl věnován současné vládní reprezentaci. Ač je text téhle písničky již více než třicet let starý, člověk se nestačil divit, jak je i dnes aktuální a téměř do puntíku popisuje osobu současného premiéra. Michael Kocáb v sobě nezapře dráhu aktivního politika, a tak byla píseň doplněna o mix Babišových často zmatečných prohlášení. Na Snaživce navázal starý hit S. O. S. s rozšířeným telefonním vstupem Ondřeje Soukupa. Nemohu si pomoct, ale původní verze s prostým „Haló, Soukup“ je mi bližší.

Od politiky nás na chvíli odvedl Nekonečnej mejdan, v němž se poprvé představilo trio doprovodných zpěváků: Viktor Dyk, Hanka Kosnovská a Michal Skořepa. Během písničky Kocábovi vypadla část textu, což později se šibalským úsměvem přiznal. Na pódiu se čas od času objevovat také maskot Pražského výběru Artur Ropotámo, který překypoval energií, pobíhal od jednoho muzikanta ke druhému, zkrátka staral se o výbornou show. Nejvíce se Artur vyřádil v singlovce Haťa Paťa a na playback si zazpíval Chvastouna z elpíčka Výběr (1987).

Pražský výběr - Michal Pavlíček

Pražský výběr – Michal Pavlíček

Další host se představil v písních Proč jen já a Tatrman. Nešlo o nikoho jiného než o Kamila Střihavku. Škoda jen, že Kamil až příliš okatě lovil texty z čtecího zařízení, nebýt toho nebylo by jeho vystoupení, co vytknout.

Ve svých reportech se většinou vyjadřuji k výkonům jednotlivých hudebníků, jenže tady by šlo o nošení dříví do lesa. Nebo si snad chcete opět číst všechny možné superlativy na Pavlíčkovu kytarovou hru? Mám snad, jako mnozí přede mnou vynášet do nebes rytmiku Čok/Hrubeš/Kryšpín? Myslím, že to není třeba.

Pražský výběr - Vilém Čok

Pražský výběr – Vilém Čok

V repertoáru nemohl chybět ani velký hit Olda je přítel můj. Což o to, písnička je to výborná, ale mě v tu chvíli napadlo, jak by asi publikum reagovalo, kdyby ji kapela zazpívala s původním zakázaným textem Nafta nad Zlato. Stejně překvapeni by asi fanoušci byli, kdyby se místo Pražákům, těm je tu hej ozvalo Bydlíme nad rybníkem. Rád bych toho někdy byl svědkem.

Dalšího politického rýpnutí se frontman dopustil poté, co dozněl Hrabě X. Tentokrát si vzal na paškál autora textu téhle vypalovačky, Františka Ringo Čecha. Ale nechme politiku politikou, večer pomalu spěl do finále. Nemohla chybět Zubatá, při níž se postava kostlivce přišla promenádovat na scénu. Naštěstí s sebou nikoho nevzala, tak jako o dva dny předtím Charlieho Wattse, i na něho si v průběhu koncertu Michael Kocáb vzpomněl. Dopustil se přitom lehké neznalosti hudební historie, když tvrdil, že The Rolling Stones spolu hrají v nezměněné sestavě přes šedesát let – ale tenhle omyl mu snad každý z téměř tisícovky přítomných fanoušků odpustil.

Pražský výběr - Jiří Hrubeš

Pražský výběr – Jiří Hrubeš

Poslední písní, která se v branických ledárnách za doprovodu pěveckého tria rozezněla, byla méně známá Ten den. Po ní už se všichni začali odebírat do zákulisí. Role hecíře se zhostil Jiří Hrubeš, který, než sám zmizel za pódiem, obecenstvo povzbuzoval k hlasitější odezvě. Světla nezůstala pohaslá dlouho a kapela své věrné odměnila dvojicí přídavkových skladeb, na jejichž názvy si tentokrát vzpomínám jen marně.

Přiznám se, že svou účast na koncertě Pražského výběru jsem dlouho zvažoval a rozhodl jsem se téměř na poslední chvíli. Odcházel jsem však spokojen a s přesvědčením, že příště už tolik váhat nebudu.

Pražský výběr

Pražský výběr

Celá fotogalerie: