Vinnie Moore

22. 1. 2020 – Nová Chmelnice, Praha
Text: Luboš Hnát
Foto: Archiv (ilustrační foto)
Publikováno: 3. 2. 2020

Vinnie Moore

Vinnie Moore

Americký kytarista VINNIE MOORE je nejvíce znám jako člen hardrockové legendy UFO. Má za sebou i spolupráci s Alicem Cooperem či Vicious Rumors. Jeho vystoupení v pražském klubu Nová Chmelnice však zůstalo stranou mediálního i fanouškovského zájmu, což byl odraz mizerné propagace koncertu.

Za svou sólovou kariéru vydal osm studiových alb. Poslední Soul Shifter, které Vinnie Moore propaguje na svém aktuálním evropském turné, vyšlo v loňském roce. Kytaristův doprovodný band tvoří: Emiliano Tessitore (kytara), Francesco Caporaletti (baskytara) a Roberto Pirami (bicí).

Kapela se na pódiu objevila krátce po deváté hodině. Hned od první sklady Ridin‘ High si publikum mohlo užívat výborný zvuk, ve kterém dominovala Vinnieho kytara. Kromě písní Same Sun Shines, Brother Carlos, Mirage a Kung Fu Grip z poslední desky byl setlist sestaven tak, aby na něm byla zastoupena většina Mooreových nahrávek. Z první desky Mind’s Eye (1986) zazněly Daydream a In Control. O třináct let mladší řadovku The Maze (1999) zase zastupovala dvojice The Maze a Rain.

Velkou devizou Vinnieho Moorea je fakt, že jeho charakteristický styl i zvuk jsou snadno rozpoznatelné. Fanoušci se o tom mohli přesvědčit třeba ve skladbách Beyond The Door či With The Flow. Průvodního slova se mezi jednotlivými písněmi ujímal sám kytarista. Jeho mikrofon bohužel nebyl tak dobře ozvučen jako ostatní nástroje, proto mu bylo hůře rozumět. Šlo však jen o malou vadu, daleko horší byla tristní návštěvnost. V celém klubu se totiž nacházela necelá padesátka rockerů, což vzhledem k tomu, že se na pódiu nacházel špičkový kytarista, vyvolávalo smutné pocity.

Prostor pro své umění dostali i doprovodní spoluhráči. Nejvíce ho měl bubeník Roberto Pirami, který se prezentoval solidním sólem. Ale slyšet byl i druhého kytaristu Emiliana Tessitoreho a basáka Francesca Caporalettiho.

Necelé dvě hodiny výborné instrumentální muziky uběhly jako voda a po skladbě Kung Fu Grip se kapela odebrala z pódia. Netrvalo však dlouho, a zase se na něj vrátila, aby v přídavku zahrála Meltdown ze stejnojmenné desky, která vyšla v roce 1991.