Trojkoncert Pomáháme muzikantům v nouzi

3. 9. 2020 – Klub Vagon, Praha
Text: Luboš Hnát
Foto: Dáša Borovská, Jiří Kaprálek
Publikováno: 9. 9. 2020

Livin Free – Zleva: Tomáš Frolík, Michael Nosek, Vladimír „Guma“ Kulhánek, Jan Holeček

Livin Free – Zleva: Tomáš Frolík, Michael Nosek, Vladimír „Guma“ Kulhánek, Jan Holeček

Tři špičkové kapely ENERGIT, PRAK a LIVIN FREE vystoupily na společném koncertě s názvem Pomáháme muzikantům v nouzi, který se odehrál v pražském klubu Vagon na Národní třídě.

Pravidelní čtenáři Rockového světa vědí, že všechny kapely spojují jména zpěváka a klávesáka Jana Holečka a baskytaristy Vladimíra „Gumy“ Kulhánka. Tito dva muzikanti tedy celé tři hodiny v podstatě neopustili pódium, což je obzvláště v případě Gumy (koncert se konal v předvečer jeho sedmdesátých šestých narozenin) opravdu úctyhodný výkon.

Jako první se zhruba stovce fanoušků představil Energit s kytaristou Lubošem Andrštem a bubeníkem Jiřím „Zelím“ Zelenkou. Skupina má už několik let stejný repertoár, který je tak častým hraním dobře prověřený a posluchači na něj pořád perfektně reagují. Kapele odehrála zhruba první polovinu svého standardního vystoupení. Mezi písněmi tedy nechyběly pecky jako Blue Dance či Loneliness nebo předělávky I Don’t Need No Doctor a Soulshine. Po každé z nich se po zásluze ozval mohutný potlesk. Energit své vystoupení zakončil hitem Freedom, který v roce 1973 složila dvojice Luboš Andršt a Ivan Khunt.

Energit – Zleva: Luboš Andrš, Vladimír „Guma“ Kulhánek, Jan Holeček

Energit – Zleva: Luboš Andršt, Vladimír „Guma“ Kulhánek, Jan Holeček

Po malé chvilce určené na přestavbu pódia se na něm vedle ústřední dvojice objevili Stanislav „Klásek“ Kubeš (kytara) a Martin Kopřiva. Znamenalo to jediné: poprvé v nové sestavě v Praze zahraje kapela PRAK. V ní Honza Holeček zpívá česky což je pro posluchače nezvyklé, neboť ti ho byli dosud zvyklí slýchat většinou anglicky. Viděl jsem PRAK na jaře v Chotěboři a mohu říct, že od té doby je Honza v naší mateřštině opět o něco jistější.  Troufnu si dokonce napsat, že se jí přestává bát, a to je moc dobře. Kapela sází na písničky, které složili během své kariéry Klásek nebo Guma a nejvíce je proslavil Vladimír Mišík. Poslechnout jsme si mohli například Město z peřin, Jako koni či Kláskem zpívanou Za vodou. Překvapivé bylo, že druhá pecka, kterou původně kytarista nazpíval, tentokrát zazněla v Holečkově výborném podání.  Stejně jako Energit dočkal se i PRAK velké odezvy publika. Čas se nachýlil a PRAKu zbylo zahrát už pouze přídavkovou Jsem prý blázen jen. Vystoupení to bylo výborné a soudě podle nadšené reakce fanoušků má tahle formace před sebou slibnou budoucnost.

PRAK – Zleva: Stanislav „Klásek“ Kubeš, Martin Kopřiva, Vladimír „Guma“ Kulhánek, Jan Holeček

PRAK – Zleva: Stanislav „Klásek“ Kubeš, Martin Kopřiva, Vladimír „Guma“ Kulhánek, Jan Holeček

Poslední změna kytaristy a bubeníka se udála krátce po třiadvacáté hodině. Na scéně se objevili mladí muzikanti Tomáš Frolík a Michael Nosek. Kapela Livin Free tedy byla kompletní. Základ jejich repertoáru tvoří písně z loňského alba Voices From Beyond, ale protože se skupina stále vyvíjí, zařazuje i nové skladby. Takovou je třeba Down And Out, jejímž autorem je Guma. Slovo „nová“ je samozřejmě nutné vnímat z pohledu Livin Free, neboť tahle pecka se s českým textem objevila na Miškově desce Jen se směj (1993). Většina písní je však autorských. Ve Vagonu došlo například na Down To The River, Dirty Old Town či Hill Cross Blues. Chybět nemohla ani pomalá Mirrors. Ačkoliv publikum lehce prořídlo, na atmosféře ani na perfektním výkonu kapely se to nijak neprojevilo.

Livin Free – Zleva: Michael Nosek, Vladimír „Guma“ Kulhánek, Jan Holeček

Livin Free – Zleva: Michael Nosek, Vladimír „Guma“ Kulhánek, Jan Holeček

Byl to večer plný skvělé muziky i nadšení z ní, které sdíleli všichni, kteří si do Vagonu našli cestu. Výjimečný koncert byl navíc podpořený výborným zvukem, o který se postaral Slávek Šámal.

Celá fotogalerie: