Livin Free

31. 7. 2020 – Klub Knak, Teplice (on-line přenos)
Text: Luboš Hnát
Foto: Jindřich Oplt
Publikováno: 10. 8. 2020

Livin Free – Zleva: Tomáš Frolík, Michael Nosek, Vladimír „Guma“ Kulhánek a Jan Holeček

Livin Free – Zleva: Tomáš Frolík, Michael Nosek, Vladimír „Guma“ Kulhánek a Jan Holeček

Zpěvák a varhaník Jan Holeček měl koncem července dost nabitý program. Nejprve odehrál 30. července výborný koncert s kapelou Sign Of 4 v pražských Lahovičkách (report si můžete přečíst zde). O den později vystoupil se svou další partou LIVIN FREE v rámci unikátního cyklu Dixie On The Road v teplickém klubu Knak.

Čím je projekt Dixie On The Road tak výjimečný? Především tím, že koncert je paralelně vysílaný na internetu. Druhou zvláštností je, že ze všech vzniká živá nahrávka, kterou si pak fanoušci mohou zakoupit na oficiálním e-shopu rádia Dixie, které je pořadatelem celé série.

Livin Free zahráli na koncertě s pořadovým číslem tři. Je škoda, že úvod jejich vystoupení byl poznamenán technickými problémy, takže internetový přenos začal se zpožděním ve chvíli, kdy už kapela měla několik písniček odehráno. První skladbou, která se dostala do éteru, byla Dirty Old Town z loňského alba Voices From Beyond, které tvořilo osu repertoáru.

Livin Free: Jan Holeček

Livin Free: Jan Holeček

Za pozornost určitě stála také letitá věc, kterou napsal Vladimír „Guma“ Kulhánek a pod názvem Dole na Letné se objevila na Míšíkově albu Město z peřin (1996). Livin Free ji opatřili anglickým textem a přejmenovali na Down And Out. Překvapením byla i starší Holečkova pecka Afterglow, kterou mám v paměti z koncertů stejnojmenné kapely. V podání Livin Free zní ale bluesověji.

Jak jsem již uvedl, jednalo se o standardní koncert s diváky, proto je škoda, že chyběly záběry do publika, které by zprostředkovaly atmosféru přímo z místa konání. Zážitek z bezchybného výkonu skupiny bohužel srážel nevyrovnaný zvuk. Nebylo mu co vytknout, když Livin Free hráli, ale když muzika přestala a zpěvák uváděl jednotlivé písničky, nebylo ho téměř slyšet.  Tuším, že tento nedostatek by šlo lehce odstranit.

Livin Free: Vladimír „Guma“ Kulhánek

Livin Free: Vladimír „Guma“ Kulhánek

Do druhé poloviny skupina nastoupila s bluesovým standardem I Can’t Stand The Rain. Ve skladbě Mirrors předvedl Guma doslova učebnicový příklad basové techniky zvané fretless. Honzovi Holečkovi se někdy právem přezdívá český Gregg Allman, a proto není divu, že na setlistu je i několik písní pocházejících od The Allman Brothers Band. Jednou z nich je i Ain’t Wastin‘ Time No More. Před přídavkem zazněla ještě skvělá Hill Cross Blues a celý večer pak zakončila další allmanovská pecka End Of The Line.

Livin Free: Tomáš Frolík,

Livin Free: Tomáš Frolík,

Jak už jsem zmínil, z koncertu bude k dostání živé CD. Nevím jak kdo, ale já si ho rozhodně objednám.

P.S.: Ještě před zveřejněním tohoto reportu se na serveru Youtube objevil celý záznam koncertu Livin Free bez technických problémů. Vychutnat si ho můžete zde.

Livin Free: Michael Nosek

Livin Free: Michael Nosek