UFO

28. 7. 2019 – Musiktheater REX, Bensheim, Německo
Text: Luboš Hnát
Foto: Lea Melnikovová
Publikováno: 3. 8. 2019

UFO

UFO

Britští hardrockoví veteráni UFO se na světových pódiích pohybují již přes padesát let. K nám bohužel moc často nezajíždějí. Chce-li český fanoušek vidět jejich show, nezbývá nic jiného, než vydat se za nimi do některého z okolních států kde právě hrají. Jelikož skupina, oficíálně oznámila, že se vydala na své poslední turné, rád jsem přijal nabídku jet na ni do německého Bensheimu.

Kapela v posledních letech vystupovala v ustálené sestavě Phil Mogg (zpěv), Andy Parker (bicí), Vinnie Moore (kytara), Rob DeLuca (basa) a Paul Raymond (kytara, klávesy). Posledně jmenovaný letos v dubnu bohužel zemřel, a proto ho nahradil uznávaný Neil Carter, který v UFO působil v letech 1981 – 1983 a mimo jiné má za sebou spolupráci například s Gary Moorem či Wild Horses.

V Musiktheater REX, jak zní název místa konání koncertu, se sešlo asi šest set fanoušků, a protože kapacita haly je právě oněch šest set míst, bylo vyprodáno. Krátce po půl deváté se všichni dočkali první pecky Mother Mary, která původně vyšla na desce Force It (1975).

UFO

UFO

Poslední album anglických rockerů A Conspiracy Of Star vyšlo v roce 2015, z něj skupina dala k dobru písničku Run Boy Run. Z desky Seven Deadly (2012) zazněla balada Burn Your House Down. Jinak setlist tvořil průřez celou jejich kariérou. Největšího ohlasu se logicky dočkaly nejznámější fláky jako Lights Out či Only You Can Rock Me.

Ti, kdož UFO vídají častěji, si kladli otázku jak do kapely zapadne staronová posila Neil Carter. Neřekl bych, že by byl patrný nějaký rozdíl v celkovém zvuku skupiny, ale výrazně ožila její pódiová prezentace. Carter se kromě neustálého pohybu a skvělé hry na kytaru i klávesy přidával i v doprovodných vokálech.

UFO - Vinnie Moore a Phil Mogg

UFO – Vinnie Moore a Phil Mogg

Perfektní hrou se prezentovali také ostatní muzikanti. Kytarista Vinnie Moore občas sáhl po akustické kytaře, aby jejím zvukem obohatil některé pomalejší písně jako například Venus. Výborně šlapala i skvěle sehraná rytmická dvojice Rob DeLuca/Andy Parker. Opomenout nelze ani bezchybný zpěv Phila Mogga.

Ještě před koncertem jsem si kladl otázky ohledně akustických vlastností sálu. Jeho vzhled totiž napovídal, že původně šlo o montážní halu, která nebyla určena pro pořádání hudebních produkcí. Naštěstí byly moje obavy brzy rozptýleny a zvuk byl toho večer nadprůměrný.

Atmosféra gradovala obzvláště poté, když kapela začala sázet své největší hity Jako Love To Love, Rock Bottom, kterým byla věnována poslední třetina vystoupení. Druhá jmenovaná byla notně prodloužena o instrumentální pasáž, během níž se Vinnie Moore blýskl sólem za hlavou. V přídavku pak zazněly Doctor, Doctor a Shoot Shoot. Nadšení v V Musiktheater REX neznalo mezí.

UFO momentálně hrají ve vrcholné formě. Je proto věčná škoda, že skupina je na svém posledním turné. Na druhou stranu z jejího zákulisí probleskují zprávy, že do hudebního důchodu se nikomu ze členů nechce. Tak uvidíme, jaký bude další vývoj: naděje na pokračování hardrockové legendy tady je.