Energit

18. 4. 2019 – Music club Jižák, Praha
Text: Luboš Hnát
Foto: Tomáš Rozkovec
Publikováno: 23. 4. 2019

Energit: zleva - Luboš Andršt,Jiří „Zelí“ Zelenka a Vladimír „Guma“ Kluhánek

Energit: zleva – Luboš Andršt a Vladimír „Guma“ Kluhánek

Industriální prostředí hudebního klubu Jižák na pražském Jižním Městě přivítalo legendu československého bigbítu ENERGIT, který se na pódia hlavního města vrátil po dlouhých čtyřech měsících.  A odehrál zde další ze svých skvělých vystoupení.

Okolnosti vzniku Energitu byly na Rockovém světě připomínány již několikrát, přesto je v krátkosti připomenu. Skupina vznikla v roce 1973, založil ji kytarista Luboš Andšt. V první sestavě se dále objevili Ivan Khunt (klávesy, zpěv), Vladimír Padrůněk (basa) a Jaroslav „Erno“ Šedivý (bicí). Po mnoha personálních obměnách Energit v současné době vystupuje ve složení Luboš Andršt (kytara), Jan Holeček (klávesy, zpěv), Vladimír „Guma“ Kulhánek (basa) a Jiří „Zelí“ Zelenka (bicí). Tahle parta má na svém kontě zatím jediné album Time’s Arrow z roku 2017.

Energit - Luboš Andršt

Energit – Luboš Andršt

Koncert, jak je u Energitu v poslední době zvykem, odstartovala pecka I Don’t Need No Doctor. Tu hrával kdekdo, ale asi nejvíce ji proslavil Ray Charles. Na ni navázala vlastní There I Go. Pak už přišla na řadu série autorských písní z prvního období skupiny. K nim patří třeba Blue Dance a koneckonců i časosběrný Noční motýl: alternativní název téhle instrumentálky, která je inspirovaná Vláďou Padrůňkem, je Moth.

Je sice pravda, že publikum na Jižáku nebylo moc početné, ale o to však bylo hlasitější a kapele vytvořilo kulisu hodnou natřískaného klubu. Největší nadšení u fanoušků vyvolala kultovní Freedom. Koncert se lišil od jiných vystoupení Energitu absencí hammondek. Přestože Holeček hrál jenom na piano, povedlo se mu typický  „hammonďácký“ sound nahradit.

Energit - Honza Holeček

Energit – Honza Holeček

Při pohledu na interiér klubu vyvstávala otázka, jaká tam bude akustika. Někteří fanoušci dokonce neskrývali obavy ze špatného zvuku. Naštěstí se nic takového nepotvrdilo a místní mistr zvukař zaslouží pochvalu za výborně odvedenou práci.

Energit své koncerty předěluje krátkou přestávkou, ani tenhle nebyl výjimkou. Ve druhé polovině večera znělo více coververzí než v té první. Na setlistu nechyběla například předělávka hitovky Warrena Hayense Soulshine. Téměř všechny písně, které má kapela ve svém repertoáru, jsou zpívané anglicky. Jedinou výjimkou je přes padesát let stará Noc je můj den,  kterou složil Andršt pro Michala Prokopa. Čas při dobré muzice utíká jako voda, nevyhnutelně tedy musela přijít chvíle, kdy byla ohlášena poslední skladba: Jumpin‘ Jack Flash od Rolling Stones.

Energit - Jiří „Zelí“ Zelenka

Energit – Jiří „Zelí“ Zelenka

Přídavek jako již tradičně obstarala letitá Johnsonova bluesová klasika Crossroads, která definitivně ukončila další báječný večer s Energitem.

Celá fotogalerie: