Afterglow

8. 8. 2019 – Malostranská Beseda, Praha
Text: Luboš Hnát
Foto: Jan Hradec
Video: Luděk Trdlica
Publikováno: 14. 8. 2019

Afterglow

Afterglow

Po dvou letech se na pódiu sešla kapela AFTERGLOW, kterou v roce 2014 založil kytarista Jindřich Musil společně se zpěvákem a multiinstrumentalistou Honzou Holečkem. Ten v ní hraje na klávesové nástroje. Koncertní návrat se uskutečnil v Malostranské besedě.

Ústřední duo doplnila skvěle sehraná rytmická dvojice Pavel „Houba“ Novák (basa) a Jiří „Zelí“ Zelenka (bicí), kteří spolu hrají ještě v Mišíkových Etc…

Tvorba Afterglow v sobě kombinuje hard rock a jižanským rockem. Těžko říct, který z obou stylů převažuje, ale je znát, že je všichni muzikanti mají, jak se říká, v krvi. Ostatně jejich muzika je toho nejlepším důkazem. Písničky jako I Wanna Thank You, I Just Can’t Make It Out nebo skvělá „retro“ záležitost 30 Miles na publikum výborně zabírají. Většinu repertoáru složil kytarista Jindra Musil.

Ve svých začátcích skupina hrávala nemálo převzatých písní, dnes v  setlistu zbyly pouze dvě: bluesovka Stormy Monday od T-Bone Walkera a nesmrtelná motorkářská hymna Born To Be Wild z filmu Easy Rider. Ta ale zazněla až v přídavku, kdy rozpumpovala úctyhodně zaplněný sál.

Do té chvíle si všichni mohli užívat skvělého expresivního Holečkova zpěvu, který zněl v takových peckách jako Get On The Truck, Life Is Easy a dalších. Bouřlivou atmosféru zklidňovaly pomalejší kousky. Jednou z nich byla oblíbená Emptiness, která se dočkala obrovského ohlasu.

Kromě výborného zvuku je třeba vyzdvihnout také to, že prostor v Malostranské besedě byl tentokrát uzpůsoben k stání a pod pódiem bylo tedy místo vybízející k tanci, čehož nemálo rockerů využilo. Ti, kdo chtěli sedět, měli možnost u několika stolů rozmístěných po obvodu sálu. Nedocházelo tedy k tomu, že by lidem byl znemožněn pohyb, což je bohužel častý jev koncertů, které se ve slavném pražském klubu konají.

Myslím, že jsem nebyl sám, kdo si v průběhu večera kladl otázku, zda se Afterglow budou na pódiích objevovat častěji, nebo jestli bylo tohle vystoupení ojedinělou záležitostí. Zeptal jsem se na to zpěváka Honzy Holečka: „Nevylučuji, že teď budeme víc koncertovat, ale potvrdit to v tuhle chvíli ještě nemohu. Vše je otevřené.“

Poslední část vystoupení patřila nadupaným flákům It Takes Too Long, Why Did I Fall For You a hlavně Afterglow. Potom se kapela rozloučila se svými příznivci. Jenže ti ji ani nepustili z pódia a vynutili si již zmíněnou pecku Born To Be Wild. Tuhle bezstarostnou jízdu sice hraje kdekdo, ovšem verze od Holečkovy party patří k těm nejpovedenějším, které lze na tuzemské klubové scéně slyšet. Ostatně přesvědčit se o mém tvrzení můžete na přiloženém videu.

P.S.: Omluvte prosím sníženou kvalitu fotografie.