U2 Revival Desire

28. 12. 2018 – Klub Vagon, Praha
Text: Luboš Hnát
Foto: Kateřina Smid
Publikováno: 4. 1. 2019

U2 Revival Desire: Bono Vox (Petr Krampera)

U2 Revival Desire: Bono Vox (Petr Krampera)

Málokdo pochybuje o tom, že U2 jsou nejpopulárnější irskou kapelou. Jejich celosvětový věhlas vedl ke vzniku mnoha revivalových skupin po celé Evropě. U nás jedna funguje pod názvem U2 REVIVAL DESIRE. Na samém sklonku roku 2018 jsem měl nečekanou možnost zhlédnout její vystoupení v klubu Vagon na pražské Národní třídě.

Tenhle český revival band funguje od roku 2000 a ve svém repertoáru má  hity z celé závratné kariéry slavných Irů. Fanoušci si tak mohou v jeho  podání poslechnout pecky jako City Of Blinding Lights, Vertigo, Stuck In A Moment a mnohé další. Všechny tyto skladby se nacházejí na deskách, které irská parta vydala po roce 2000. Je potěšitelné, že se kapela nesnižuje jen k prostému kopírování, ale do písní vkládá i vlastní invenci. Díky tomu získává vystoupení punc originality. Na druhou stranu se pánové snaží dělat show ve stylu svých vzorů, což rovněž dodává koncertu atraktivitu. Patří k ní i kostýmní stylizace muzikantů, obzvláště image zpěváka Petra Krampery alias Bona Voxe je velmi přesvědčivá: platí to nejen o vizuální, ale také o hlasové a pěvecké stránce.

U2 Revival Desire: The Edge (Jiří Svítil) a Bono Vox (Petr Krampera)

U2 Revival Desire: The Edge (Jiří Svítil) a Bono Vox (Petr Krampera)

Ačkoliv byl dle vyjádření kapely Petr ten večer nemocen, nebyla jeho indispozice na zpěvu vůbec znát. Že není něco v pořádku, si fanoušci mohli všimnout snad jen mezi jednotlivými skladbami, když se zpěvák snažil komunikovat s publikem. Snad i proto ležela tato činnost spíše na bedrech kytaristy Jirky Svítila. Ti, kdož znají originální U2, vědí, že irský kytarista vystupuje pod přezdívkou The Edge. Také Svítilova podoba s jeho předobrazem se nedala přehlédnout. Navíc se kytarista českého revivalu představil jako zručný muzikant, přesvědčivý zpěvák a velký sympaťák.

Jednou z mála starších písní, která v první půli koncertu zazněla, byla výborná Out Of Control z alba Boy (1980). Ve druhé části se situace změnila a tentokrát zněly hitovky převážně z osmdesátých let. Mohli jsme si tedy poslechnout například báječnou Sunday Bloody Sunday z desky War (1983). Další perlou na setlistu byla Angel Of Harlem, která vyšla v roce 1988 na albu Rattle And Hum. A opomenuta nebyla ani slavná nahrávka The Joshua Tree (1987). Z ní byly vybrány skladby With Or Without You a Where The Streets Have No Name. Na všechny tyhle pecky publikum, které bylo přeci jen o něco živější než v první části show, spontánně reagovalo. Svůj podíl na pohodové atmosféře ve Vagonu měl dozajista i zvuk, v němž bylo báječně slyšet všechny nástroje.

U2 Revival Desire: The Edge (Jiří Svítil), Bono Vox (Petr Krampera) a Adam Clayton (Richard Měřinský

U2 Revival Desire

Ještě musím zmínit dva muzikanty. Do role baskytaristy Adama Claytona se převtělil Richard Měřínský a úlohu bubeníka Larryho Mullena jr. s přehledem zastal Tom Hanke. Také oni odvedli kus poctivé muzikantské práce. Po téměř dvou hodinách strhujícího vystoupení přišel čas na přídavek. Ten obstaraly skladby Beautiful Day a One.

Občas se na nějakém internetovém fóru rozvíří diskuze, zda je existence revivalových kapel smysluplná. Tvrdím, že pokud se revival dělá vkusně a s nadhledem (jak to ve Vagonu předvedli U2 Revival Desire), má své opodstatnění.

Celá fotogalerie: