TOTO

27. 2. 2018 – Forum Karlín, Praha
Foto: Karel Šanda / Livenation

TOTO

TOTO

Když v roce 1980 vyšel v časopise Melodie článek „Rytíři urozeného rocku“, jednou z kapel, o které se tam psalo, byla americká parta TOTO. Ani autor zmíněného článku Jaromír Tůma nemohl tušit, že v roce 2018 přijedou TOTO do Prahy, aby zde na téměř dvou a půl hodinovém koncertě zahráli to nejlepší ze své více než čtyřicetileté kariéry.

Koncert začal přesně úderem osmé hodiny, a protože si TOTO do Prahy nepřivezli žádnou předkapelu, přišla nemalá část fanoušků, kteří v tu dobu ještě mrzli ve frontě před halou, o úvodní píseň „Alone“. A někteří dokonce přišli o jeden z velkých hitů „Hold the Line“, který zazněl poněkud překvapivě hned vzápětí. V současné sestavě jsou z té původní pouze kytarista Steve Lukather, klávesáci David Paich a Steve Porcaro . Největší pozornost na sebe strhával kytarista, který si zabral střed pódia, zatímco zpěvák Joseph Williams stál stranou, jako by se styděl (nebo nemohl) vstoupit do centra dění. Zvuk byl, jak je to v karlínském Foru obvyklé, na dobré úrovni, avšak tentokrát by neškodilo přidat trošku na hlasitosti. Zejména v tišších pasážích bylo zejména v zadních (stojících) řadách slyšet všechno možné, jen ne kapelu. V takových chvílích bylo těžké soustředit se jen na muziku. První vrchol koncertu přišel při jazzrockově laděné instrumentálce „Jake to the Bone“. Tuto parádu vystřídala křehká balada „Lea“, na kterou navázal další ze zásadních hitů kapely „Rosanna“, tu si s kapelou zazpívala celá hala.

Za svou čtyřicetiletou kariéru má kapela na kontě už hezkou řádku písní. Některé z nich, jako třeba „Georgy Porgy“ nebo „Holyanna“, zazněly akusticky ve zkrácených verzích. Ke každé z těchto písniček jsme se dozvěděli něco o jejím vzniku. To bylo pro většinu z nás zajímavé, ale právě při téhle akustické části byl výše zmíněný problém se zvukem asi nejvíce patrný. V této části zazněla i jedna ze dvou coververzí, které kapela zařadila do svého repertoáru – „Human Nature“ od popového krále Michaela Jacksona, která dobře zapadla do celkové atmosféry koncertu.

Po akustické vložce se TOTO vrátili k elektrickým nástrojům, aby v závěrečné části koncertu naservírovali pražskému publiku ještě několik svých hitů, jako například „Girl Goodbye“, „Lion“ nebo „Stranger in Town“. Mezi ně se vešla druhá coververze, která na koncertě zazněla. Tentokrát to byla slavná beatlesovka „While My Guitar Gently Weeps“, kterou kytarista Steve Lukather doplnil o svou improvizaci. Při „Make Believe“ zpěvák vyzval sedící publikum, aby opustilo své židle a zbytek koncertu si užilo hezky ve stoje. A obecenstvo to rádo udělalo. Všichni asi čekali, až zazní snad největší pecka kapely „Africa“, kterou americká parta celkem logicky své vystoupení zakončila – atmosféra při ní ještě více vygradovala. V očekávaném přídavku zazněla jediná skladba s příznačným názvem „The Roads Goes On“.

Kapela TOTO svým pražským vystoupením dokázala, že muzika rytířů urozeného rocku fanoušky i po čtyřiceti letech stále oslovuje. A to je určitě dobře.